عباسعلی سلیمانی، نماینده مجلس خبرگان، به ضرب گلوله یک نگهبان بانک کشته شد

0 10رسانه‌های ایران گزارش دادند که عباسعلی سلیمانی، عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده پیشین رهبر جمهوری اسلامی در استان سیستان‌وبلوچستان، از سوی نگهبان یک بانک در شهرستان بابلسر ترور و در دم کشته شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران اعلام کرد که این حادثه حوالی ساعت ۱۱ روز چهارشنبه ششم اردیبهشت اتفاق افتاد.

جعفر ساداتی افزود که سلیمانی به‌دلیل شدت جراحات وارده ناشی از تیراندازی جان باخت و فرد دیگری در این حادثه زخمی نشد.

پیشتر خبرگزاری تسنیم گزارش داده بود که فرد ضارب از اسلحه نگهبان بانک استفاده کرده است، اما در گزارش‌های بعدی گفته شد که ضارب، نگهبان بانک بود.

در ویدئویی هم که از داخل بانک منتشر شده، مشخص است که نگهبان بانک با خونسردی از پشت به آقای سلیمانی که روی یک صندلی نشسته بود نزدیک شده و به او شلیک می‌کند. افرادی که در بانک بودند بلافاصله فرد ضارب را دستگیر می‌کنند.

محمدجواد منتظری، دادستان کل کشور، و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسلامی، دستور بررسی این حادثه را صادر کرده‌اند.

تاکید بر «تروریستی نبودن» حادثه

در حالی که هنوز انگیزه و هویت ضارب افشا نشده، مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند که این حادثه «تروریستی» نیست.

محمود حسینی‌پور، استاندار مازندران، به خبرگزاری تسنیم گفته است: «‌‌بررسی‌های اولیه برای انگیزه این اقدام ضارب در حال انجام است و هنوز انگیزه او از انجام این اقدام مشخص نیست اما براساس داده‌ها، امنیتی بودن این حادثه درست نیست».

احمد زیدآبادی، فعال سیاسی، در واکنش به این اظهارات نوشت: «بدین ترتیب، قتل را باید نتیجۀ عصبانیت و تصمیم ناگهانی ضارب دانست. اما چرا او چنین تصمیم ناگهانی گرفته است؟ فقط می‌توان حدس زد که او احتمالاً زیر فشار زندگی، کنترل خود را از دست داده و به تصور این‌که روحانیون، مسبب مشکلات زندگی اویند، با دست بردن به اسلحه، خشم خود را بر سر روحانی بدشناسی که اتفاقاً در معرض دید او قرار گرفته، خالی کرده است».

آقای زیدآبادی ادامه داد: «این‌که بسیاری از مردم هر معممی را فارغ از موقعیت سیاسی و موضع عقیدتی او عامل مشکلات خود تلقی می‌کنند، به اندازۀ کافی هشداردهنده است، بخصوص برای حوزویانی که یا خود را به نحوی از منازعۀ قدرت و سیاست دور نگه داشته‌اند و یا خود در شمار منتقدانِ موضع موجودند».

نماینده تندرو حکومت

عباسعلی سلیمانی که ۷۶ سال داشت، متولد سوادکوه در استان مازندران بود. او پیش از نمایندگی در مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه استان سیستان‌وبلوچستان، امام جمعه کاشان و بابلسر بود.

آقای سلیمانی از سال ۸۰ به عنوان امام جمعه زاهدان و نماينده رهبر جمهوری اسلامی در استان سيستان و بلوچستان منصوب شده بود و در این سمت‌ مواضع تندی اتخاذ می‌کرد.

در سال ۱۳۸۹، از آموزش‌های مذهبی در برخی مدارس اهل سنت انتقاد کرد و مدعی شد که در این مدارس مُدرسانی با تفکر «وهابی‌گری و آموزش‌های انحرافی»، طلبه‌ها را «شستشوی مغزی» می‌دهند.

سلیمانی در این سمت، طرحی را برای «ساماندهی مدارس اهل سنت» اجرا کرد که واکنش مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، را به‌دنبال داشت.

او همچنین درباره یک برنامه دانشجویی در دانشگاه سیستان و بلوچستان گفته بود: «اگر بنا باشد دانشگاه به رقص و پایکوبی بپردازد، درش تخته شود بهتر است».

همچنین بر اساس گزارش‌ها، عباسعلی سلیمانی در برکناری علی اوسط هاشمی، استاندار اصلاح‌طلب سیستان بلوچستان در دولت اول حسن روحانی، نقش داشت.

سلیمانی زمانی که امام جمعه کاشان نیز بود با انتقاد از «کار مختلط زن و مرد در دستگاه‌های اجرایی» خواستار جداسازی فضای کارکنان دولتی شد و در خطبه‌ نماز جمعه گفت: «وقتی می‌گوییم دولت اسلامی یعنی باید تمامی امور و تشکیلات آن بر پایه اسلام شکل گرفته باشد».

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران و سایت رادیو فردا/م.ت/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.