عدم موضع‌گیری آشکار ابراهیم رئیسی درباره حجاب به خاطر نگرانی از انتخابات آینده است

0 11در حالی که رسانه‌ها و چهره‌های تندرو اصولگرایان خواستار موضع‌گیری روشن ابراهیم رئیسی درباره مسئله حجاب اجباری و به‌ویژه آغاز دوباره فعالیت گشت ارشاد شده‌اند، روزنامه اعتماد نوشت که رئیسی سعی دارد از اظهارات «التهاب‌آفرین» در این زمینه خودداری کند.

این روزنامه چاپ تهران روز پنج‌شنبه، ۲۹ تیرماه، در گزارشی نوشت: «نزدیکان رئیس‌ جمهوری همواره به او تذکار دادند که تا پایان انتخابات ۱۴۰۴ و مطمئن شدن از انتخاب دوباره از اجرای هر طرح التهاب‌آفرینی خودداری کند.»

به نوشته اعتماد، مشاوران آقای رئیسی حتی به او پیشنهاد کرده‌اند که به ‌طور غیرمستقیم از «رفتارهای سلبی» با زنان در زمینه حجاب اجباری انتقاد کند «تا توجه افکار عمومی جلب شود».

در روزهای اخیر و پس از انتشار یک اطلاعیه از سوی نیروی انتظامی مبنی بر آغاز فعالیت دوباره گشت ارشاد بر اساس «تأکید ریاست جمهور»، برخی مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی این ادعا را مطرح کردند که فعالیت دوباره گشت ارشاد با دستور رئیسی نبوده است.

از جمله علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در توئیتی رئیسی را مسئول چگونگی برخورد با «ناهنجاری‌های اجتماعی» ندانست.

او نوشت: «تدبیر شیوه اجرای قانون بر عهده قوه قضائیه و ضابطان است.»

همچنین انسیه خزعلی، معاون رئیسی در امور زنان و خانواده، روز چهارشنبه ۲۸ تیر مدعی شد که استقرار دوباره گشت‌های ارشاد به دستور رئیس‌ جمهور انجام نشده است.

اما یکی از مقامات ارشد نیروی انتظامی که نامش فاش نشده، روز پنج‌شنبه به اعتماد گفت: «این طرح با دستور مستقیم رئیس‌ جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و با محوریت وزیر کشور به عنوان قائم‌مقام نماینده کل قوا در ناجا عملیاتی شده است.»

او با اشاره به این که نیروی انتظامی تنها مجری دستورات مقامات بالاتر در دولت و وزارت کشور است، افزود: «مشخص است آقایان [مقام‌های دولتی] توپ را به زمین نیروی انتظامی می‌اندازند تا از گزند انتقادات احتمالی دور بمانند.»

پیشتر خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، نیز فاش کرده بود که پس از انتشار خبر آغاز فعالیت دوباره گشت ارشاد بر اساس «تاکید ریاست‌ جمهور»، برخی افراد در دولت با این خبرگزاری تماس گرفته‌اند و خواهان حذف بخش مربوط به «تاکید ریاست‌ جمهور» از متن خبر شدند.

اکنون گزارش اعتماد مبنی بر ملاحظات انتخاباتی ابراهیم رئیسی همزمان شده است با نوشته روزنامه حکومتی کیهان که به دولت هشدار داده است به خاطر «جذب چند رأی»، در زمینه سیاست حجاب اجباری عقب‌نشینی نکند.

کیهان نوشت: «ما هم می‌دانیم که انتخابات در پیش است. مبادا برای خاطر یک مشت رأی، دنیا و آخرتتان را بفروشید.»

منابع: اعتماد، کیهان، رادیوفردا/ م. ت./ ف. دو.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.