عراق سفیر ترکیه را در رابطه با حمله پهپادی به فرودگاهی در اقلیم کردستان احضار می‌کند

0 7دفتر ریاست جمهوری عراق اعلام کرد که عبداللطیف رشید، رئیس جمهور این کشور، سفیر ترکیه در بغداد را در اعتراض به حمله پهپادی آنکارا به فرودگاهی کوچک در اقلیم کردستان که به کشته شدن چندین نیروی امنیتی عراق انجامید، احضار خواهد کرد.

ارتش عراق می‌گوید که در حمله ترکیه به فرودگاه کوچک نظامی عربت در سلیمانیه، سه نیروی ضدتروریسم عراق کشته و سه سرباز دیگر نیز زخمی شدند.

اما بافل طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان، یکی از احزاب غالب کرد در شمال عراق، شمار کشته‌شدگان را شش نفر عنوان کرده و گفته است که همه آنها و همچنین مجروحان حادثه نیروهای ضدتروریسم کرد هستند.

یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق، نیز تایید کرد که این پهپاد از مرز ترکیه وارد حریم هوایی عراق شده است. وی سپس هشدار داد که عراق این حق را برای خود قائل است که به این تخلفات پایان دهد.

ترکیه به طور مرتب به عراق حمله هوایی می‌کند و می‌گوید هدف از این حملات شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) است، گروهی که از از سال ۱۹۸۴ وارد جنگ مسلحانه با دولت ترکیه شده است. ارتش این کشور همچنین ده‌ها پایگاه در خاک عراق دارد.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه خود اگرچه به صراحت از این حمله نام نبرده اما گفته است که «این رخداد آخر، بار دیگر حقانیت اقدامات ترکیه را ثابت کرد».

سفارت ایالات متحده و نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق، هر دو این حمله را محکوم کرده‌اند، اما آنها نیز نگفته‌اند که این حمله را چه کسی انجام داده است.

نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق طی پستی در شبکه اجتماعی اکس، توییتر سابق، نوشت: «حملاتی که مکررا حاکمیت عراق را نقض می‌کند باید متوقف شود. نگرانی‌های امنیتی باید از طریق گفت‌وگو حل و فصل بشوند و نه حمله.»

عربت فرودگاهی کوچک در ۵۰ کیلومتری شرق سلیمانیه است که برای پرواز هلیکوپتر از آن استفاده می‌شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.