عراق سفیر سوئد را اخراج کرد؛ حمله به سفارت «نقض امنیتی» بود

0 15عراق روز پنجشنبه در اعتراض به یک برنامه آتش زدن قرآن در استکهلم، سفیر سوئد را اخراج کرد.

رویداد برنامه‌ریزی شده برای سوزندان قرآن باعث شد صدها نفر به سفارت سوئد در بغداد یورش ببرند و آن را آتش زنند.

به گزارش رویترز، در بیانیه دولت عراق آمده است که بغداد همچنین کاردار خود در سوئد را فراخوانده است.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی عراق گزارش داد که بغداد مجوز کار شرکت سوئدی اریکسون در خاک عراق را به حالت تعلیق درآورده است.

معترضان مخالف اسلام در سوئد که یکی از آنها یک مهاجر عراقی است و در ماه ژوئن قرآن را در خارج از مسجد استکهلم به آتش کشید، روز پنجشنبه برای برنامه آتش‌زدن قرآن در خارج از سفارت عراق، از پلیس سوئد درخواست مجوز کرده بودند و اجازه آن را دریافت کردند.

در این رویداد، معترضان کتابی را که می گفتند قرآن است، لگد زدند و بخشی از آن را آسیب زدند، اما پس از یک ساعت به برنامه خود بدون آتش زدن آن، منطقه را ترک کردند.

وزیر امور خارجه سوئد گفت کارکنان سفارت سوئد در عراق در امنیت هستند اما مقامات عراقی در مسئولیت خود برای حفاظت از سفارت کوتاهی کردند.

دولت عراق در بیانیه‌ای آتش زدن سفارت سوئد را به شدت محکوم کرد. دفتر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، حمله به سفارت سوئد را یک نقض امنیتی خواند و متعهد شد از اماکن دیپلماتیک خارجی محافظت کند.

اما بغداد همچنین اعلام کرد که به دولت سوئد اطلاع داده است که هرگونه تکرار آتش زدن قرآن در خاک سوئد مستلزم قطع روابط دیپلماتیک خواهد بود.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای حمله به سفارت سوئد در بغداد را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز یک ویژگی بارز دموکراسی است اما آنچه دیشب رخ داد، یک اقدام خشونت‌آمیز غیرقانونی است.»

دستگاه دیپلماسی ایالات متحده در ادامه بیانیه خود تصریح کرده است: «پذیرفتنی نیست که نیروهای امنیتی عراق برای جلوگیری از تهاجم معترضان به محوطه سفارت سوئد برای دومین بار و آسیب رساندن به آن اقدامی نکردند.»

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به تماس با دولت سوئد و حمایت از این کشور، از دولت عراق خواسته به تعهدات بین‌المللی خود مبنی بر حفاظت از اماکن دیپلماتیک از هرگونه تعرض و آسیب پایبند بماند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.