عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی فوریِ بین‌المللی به قتل معترضان در ایران شد

0 53عفو بین‌الملل روز جمعه، هشتم مهرماه، ضمن اشاره به این که مقامات نظامی در حکومت جمهوری اسلامی دستور سرکوب «بی‌رحمانه» اعتراضات سراسری را صادر کرده‌اند، خواستار اقدام جامعه بین‌المللی در این زمینه شد.

به نوشته سازمان عفو بین‌الملل که می‌گوید به یک سندِ رسمی دست یافته، ستاد کل نیروهای مسلح کشور به فرماندهی نیروهای مسلح در تمام استان‌های ایران دستور داده با معترضانی که در پی مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، به خیابان‌ها آمده‌اند، «شدیدا مقابله کنند».

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر تاکید می‌کند که سند فاش شده می‌تواند دلایل استفاده گسترده نیروهای امنیتی ایران از گلوله جنگی علیه معترضان در سراسر کشور را توضیح دهد و این که چرا ده‌ها نفر تنها در شامگاه ۳۱ شهریور کشته شدند.

سازمان عفو بین‌الملل تصریح کرده است، تاکنون توانسته اسامی ۵۲ نفر از جان‌باختگان اعتراضات اخیر از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران از روز ۲۵ شهریور را ثبت کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید شواهد به دست آمده نشان می‌دهد مقام‌های جمهوری اسلامی با استقرار سپاه پاسداران، بسیج، نیروی انتظامی، پلیس ضدشورش و نیروهای لباس‌شخصی به سرکوب وحشیانه اعتراضات پرداخته‌اند.

آنیس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل، هم تاکید کرده است بدون یک اقدام جمعی قاطعانه از سوی جامعه بین‌المللی، افراد بی‌شمار دیگری با خطر مرگ، قطع عضو، شکنجه، تعرض جنسی یا زندانی شدن تنها به خاطر شرکت در تظاهرات روبه‌رو هستند.

این سازمان از جامعه بین‌المللی می‌خواهد برای جلوگیری از کشته شدن شمار بیشتری از شهروندان ایرانی، از صدور بیانیه فراتر روند و دست به اقدامات عملی بزنند.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، در اعتراضات سراسری جاری که با اعتراض به جان‌ باختن مهسا امینی در روز ۲۵ شهریور گذشته در پی بازداشت توسط «گشت ارشاد» آغاز شد، تاکنون «دست‌کم ۸۳ نفر» به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.