عفو دستکم ۲۲ هزار بازداشت‌شده اعتراضات تایید شد؛ عفوشدگان اکثرا در زندان نبودند

0 6


مقامات قوه قضائیه می‌گویند این عفو در وهله اول شامل بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است اما سخنگوی قوه قضائیه پیشتر گفته بود «۹۸ و نیم درصد بازداشت‌شدگان» ازاد شده‌اند

منبع تصویر، MIZAN

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس دستگاه قضایی ایران، در جلسه شورای عالی قوه قضاییه برای نخستین بار تایید کرد که دستکم ۲۲ هزار نفر از کسانی که در فهرست عفو قرار گرفتند، بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران بودند. به گفته وی عفوشدگان اغلب در زندان نبودند.

حکومت جمهوری اسلامی هنوز آمار رسمی از شمار دستگیرشدگان اعتراضات اخیر منتشر نکرده است. اما این نخستین بار است که عفو دستکم ۲۲ هزار نفر از معترضان بازداشت‌شده را تایید کرده است.

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق تا کنون آمار‌های مختلفی درباره شمار بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر منتشر کرده‌اند. از جمله ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) اعلام کرد در ۸۲ روز نخست اعتراضات جاری (۲۶ شهریور تا ۱۶ آذر ۱۴۰۱) دستکم ۱۸ هزار نفر بازداشت شده‌اند. اما به نظر می‌رسد آمار «عفو شدگان اعتراضات اخیر» از بالاترین تخمین‌های نهادهای حقوق بشری بیشتر است.

عفو شدگان اغلب در زندان نبودند

آقای محسنی‌اژه‌ای گفت تنها «تعداد قلیلی» از عفوشدگان در زندان بودند. به گفته او کسانی که مورد عفو قرار گرفتند «اکثرا یا با قرار صادره در بیرون از زندان بودند و یا هنوز رسیدگی به پرونده آنها تکمیل نشده بود».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.