عقب‌نشینی روسیه از چند شهر مهم کوچک همزمان با پیشروی اوکراین در شرق

0 154


سرباز اوکراینی در کنار وسیله نقلیه ارتش روسیه با آرم زی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

سرباز اوکراینی در کنار وسیله نقلیه ارتش روسیه با آرم زی در منطقه خارکیف

با پیشروی بیشتر نیروهای اوکراین طی یک رشته ضدحملات، نیروهای روسیه از شهرهای کوچک مهم شرقی اوکراین عقب‌نشینی کرده‌اند.

مقام‌های اوکراین گفتند که نیروهای آنها روز شنبه وارد کوپیانسک، یک کانون مهم تدارکاتی برای نیروهای روسیه شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه سپس گفت که نیروهایش از شهر ایزیوم در آن مجاورت برای «تجدید قوا» خارج شده‌اند.

این وزارت همچنین عقب‌‌‌نشینی نیروهای روسیه از یک شهر دیگر به نام بالاکلیا را تایید کرد و گفت که هدف از آن “تقویت تلاش‌ها» در جبهه دونتسک بوده است.

پیشروی‌های اوکراین – اگر حفظ شود – مهم‌ترین از زمان عقب‌نشینی نیروهای روسیه از اطراف کی‌یف در ماه آوریل خواهد بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، شنبه در نطق شبانه خود مدعی شد که کشورش از زمان شروع ضدحملات تازه در اوایل ماه جاری، دو هزار کیلومتر مربع را آزاد کرده است.

ادعاهای او حاکیست که نیمی از این نواحی در ۴۸ ساعت اخیر بازپس گرفته شده – چون این دو برابر ناحیه‌ای است که آقای زلنسکی عصر پنجشنبه از آزادسازی آنها خبر داده بود.

اعلامیه مسکو دایر بر عقب‌نشینی نیروهایش از ایزیوم هم چشمگیر است، چون این یک پایانه مهم نظامی برای مسکو بود.

در بیانیه روسیه آمده است: «نیروها طی یک عملیات سه روزه به طور منظم از ایزیوم-بالاکلیا به جمهوری خلق دونتسک انتقال یافتند.»

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، به فاصله کوتاهی بعد از آن، فرماندار بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خارکیف توصیه کرد که ساکنان به روسیه منتقل شوند «تا در امنیت باشند.»

همچنین فرماندار منطقه مجاور بلگورود در روسیه گفت که در آن سوی مرز کمک‌هایی مثل خدمات پزشکی و آذوقه برای کسانی که می‌خواهند از مرز بگذرند آماده است.

این پیشروی‌ها نشانه‌ این موضوع تلقی خواهد شد که ارتش اوکراین ظرفیت پس گرفتن نواحی تحت اشغال از روسیه را دارد. کی‌یف به فشار بر متحدان غربی خود برای دریافت کمک نظامی بیشتر ادامه می‌دهد و مهم است بتواند نشان دهد که توانایی پیشروی دارد.

دلگرمی برای کی‌یف و متحدانش

اورلا گیورین، گزارشگر ارشد بین المللی در مرکز اوکراین

سرعت این ضدحملات نه فقط روسیه را غافلگیر کرده، بلکه حتی برخی اوکراینی‌ها را شگفت زده کرده است.

روسیه اکنون دو کانون مهم لجستیکی را از دست داده – شهرهای ایزیوم و کوپیانسک که روی خط آهن قرار دارند. این یک شکست نظامی است و برای آقای پوتین مایه سرافکندگی.

ما قادر نیستیم خود را به خطوط مقدم برسانیم. خبرنگاران حق دسترسی ندارند. اوکراین مصمم است جنگ اطلاعاتی را کنترل کند. اما تصاویر زیادی در شبکه‌های اجتماعی ظاهر شده که نیروهای اوکراین را در حال نصب پرچم کشورشان در نواحی تازه آزاد شده نشان می‏‌دهد.

همه اینها باعث تقویت روحیه برای اوکراین و مایه اطمینان متحدان غربی آن است.

روسیه همچنان در حدود یک پنجم خاک اوکراین را کنترل می‌کند و کمتر کسی بر این تصور است که جنگ به سرعت پایان یابد. اما اوکراینی‌ها اکنون نشان داده‌اند که می‌توانند در نبردها روسیه را شکست دهند. به گفته کارشناسان نظامی، این اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم است که یگان‌های کاملی از ارتش روسیه نابود می‌شود.

اوکراین ضدحمله در شرق را پیشتر در هفته جاری شروع کرد، زمانی که توجه بین‌المللی به پیشروی احتمالی اوکراین در اطراف شهر جنوبی خرسون معطوف بود.

تحلیلگران بر این باورند که روسیه برخی از آبدیده ترین نیروهایش را برای دفاع از این شهر منتقل کرده است.

یک مقام گفت که نیروهای اوکراین علاوه بر پیشروی در شرق، در جنوب هم درحال پیشروی هستند.

ناتالیا گومِنیوک، یک سخنگوی فرماندهی جنوبی ارتش اوکراین، گفت که آنها در طول خطوط مقدم چند ده کیلومتر جلو رفته‌اند.

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین، گفت که تحولات تازه نشان می‌دهد که نیروهای اوکراینی قادر به شکست ارتش روسیه هستند و با کمک بیشتر تسلیحاتی غرب ممکن است بتوانند جنگ را زودتر تمام کنند.

با این حال گفته می‌شود که نیروهای روسیه در جبهه جنوب در مواضع دفاعی سنگر گرفته‌اند و نیروهای اوکراینی از زمان شروع ضدحملات با مقاومت شدید روبرو شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.