علی‌اف حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را تروریستی خواند

0 11در حالی که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی خواستار اجتناب از «گمانه‌زنی‌ها» درباره حمله مرگبار به سفارت آذربایجان در تهران شده، الهام علی‌اف، رئیس‌ جمهوری آذربایجان، این حمله را «اقدام تروریستی» توصیف کرد.

آقای علی‌اف روز جمعه، هفتم بهمن‌ماه، در توییتی نوشت: «اقدام تروریستی انجام شده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را به شدت محکوم می‌کنم.»

کمی قبل از آن، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این زمینه مدعی شده بود: «نتیجه بررسی‌های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است.»

او افزود: «بنابراین با توجه به‌ ورود فوری دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می‌شود رسانه‌ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه‌زنی‌ها در این رابطه اجتناب کنند.»

ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر «شخصی» بودن انگیزه این حمله در حالی است که منابع موثق مستقل هنوز گزارشی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

روابط تهران و باکو در سال‌های اخیر پرتنش بوده و حمله مرگبار به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران واکنش‌های بین‌المللی به دنبال داشته است.

ترکیه که متحد جمهوری آذربایجان در منطقه به شمار می‌رود روز جمعه بلافاصله به این حمله واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه، وزارت خارجه این کشور روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «عاملان این حمله منفور باید فورا شناسایی و به دستگاه قضایی سپرده شده و تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار آن صورت گیرد.»

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد: «کشور برادر آذربایجان تنها نیست» و «حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان همانند همیشه ادامه خواهد داشت».

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد: «ما به همکاران آذربایجانی خود تسلیت می‌گوییم و حمایت خود را ابراز می‌کنیم.»

در حمله صبح روز جمعه به سفارت آذربایجان در تهران، یک شهروند آذربایجانی که مسئول حفاظت از این سفارت بود کشته شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.