علیرضا اکبری، زندانی ایرانی بریتانیایی، به اتهام جاسوسی اعدام شد

0 19علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی و از کارمندان ارشد پیشین در وزارت دفاع جمهوری اسلامی و از مشاوران سابق علی شمخانی که به جاسوسی متهم شده بود، اعدام شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه روز شنبه، ۲۴ دی‌ماه، اعلام کرد که حکم اعدام آقای اکبری «به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس» اجرا شده است.

مهدی اکبری، برادر علیرضا اکبری، به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که برادرش در تیرماه سال ۱۳۹۸ به دعوت علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، به ایران بازگشته و از همان ابتدا «در چتر امنیتی وزارت اطلاعات قرار گرفته و بازجویی‌ها از او در خانه‌های امن وزارت اطلاعات و هتل‌های مختلف آغاز» شده است.

خانواده آقای اکبری و مقامات رسمی ایران در سه سال گذشته درباره بازداشت او و اتهاماتش هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی نکرده بودند.

همسر آقای اکبری، ۲۰ دی‌ به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که همسرش که از سال ۱۳۹۸ بازداشت و سپس به اعدام محکوم شد، اخیرا به سلول انفرادی منتقل شده است.

در سابقه کاری رسمی آقای اکبری بیش از همه نزدیکی او به علی شمخانی برجسته است. علی شمخانی که سابقه وزارت دفاع در دولت محمد خاتمی را هم دارد، از سال ۱۳۹۲ دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این شورا است.

بر اساس گزارش‌های تأییدنشده، آقای اکبری به‌اتهام «جاسوسی برای ام‌آی‌سیکس»، سازمان اطلاعات بریتانیا، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به حکم قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.