عمیقا نگران تشدید خشونت‌ها علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران هستیم

0 8کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه اول آذر ماه نسبت به تشدید سرکوب و خشونت علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «ما عمیقا نگران تشدید خشونت علیه معترضان در ایران هستیم، کسانی که مسالمت‌جویانه خواهان حقوق برابر و حقوق اولیه انسانی خود هستند. ما به ویژه نگران گزارش‌های اخیر از ایران در این مورد هستیم.»

او اضافه کرد: «بر اساس گزارش‌های معتبر سازمان‌های حقوق بشری، حکومت ایران تاکنون صدها نفر، را ضمن سرکوب این اعتراضات کشته است. ما اقدام نیروهای (حکومت ایران) در بازداشت معترضان مسالمت‌جو و تیراندازی به سوی آنها، دستگیری هدفمند روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، معلمان و شخصیت‌های فرهنگی، و ادامه اختلال در اینترنت در داخل ایران را محکوم می‌کنیم.»

به دنبال جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد اعتراضات سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف ایران از ۲۶ شهریور آغاز شد و اکنون این اعتراضات وارد سومین ماه خود شده است. این در حالی است که سازمان حقوق‌بشر ایران می‌گوید در این اعتراضات دست‌کم ۴۱۶ تن، از جمله ۵۱ کودک و ۲۷ زن، کشته شده‌اند.

کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان نیز گفته است که بیش از ۱۴ هزار تن توسط نیروهای جمهوری‌ اسلامی بازداشت و زندانی شده‌اند.

کارین ژان پی‌یر تصریح کرد: «حکومت ایران برای دهه‌ها آزادی‌های اساسی را از مردم این کشور سلب و با ارعاب، زور و خشونت، آرزوهای نسل‌های متوالی را سرکوب کرده است.»

سخنگوی کاخ سفید در ادامه تاکید کرد: «ایالات متحده در کنار زنان ایرانی و همه شهروندان ایرانی می‌ایستد که با شجاعت خود الهام‌بخش جهانیان هستند.»

کارین ژان پی‌یر همچنین اظهار داشت که ایالات متحده از همه «ابزارهای موجود» جهت بازخواست و پاسخگو کردن مقام‌های جمهوری اسلامی استفاده خواهد کرد.

در همین زمینه، گزارش تحقیقی شبکه خبری سی‌ان‌ان در روز گذشته درباره «تعرض جنسی و تجاوز» به بعضی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌های ایران، واکنش‌های گسترده‌ای داشته است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این گزارش، مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که از خشونت جنسی به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراضات و ایجاد رعب در میان معترضان استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده بود که «رهبران جمهوری اسلامی از هیچ اقدام پستی برای خاموش کردن مخالفان فروگذاری نمی‌کنند.»

حکومت ایران در چهار دهه گذشته همواره اعتراضات گروه‌های مختلف اجتماعی را «اغتشاش» خوانده و با کاربرد مکرر واژه «دشمن»، دولت‌های غربی به‌ویژه آمریکا و بریتانیا را به هدایت این اعتراضات متهم کرده‌ است.

با استفاده از وب سایت کاخ سفید و رادیو فرداSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.