فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران آزار و اذیت و ممنوع‌الورودی خبرنگار خارجی از سوی طالبان را محکوم کرد

0 41


استفانی

منبع تصویر، Stefanie Glinski

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در اعلامیه‌ای آزار و اذیت و ارعاب استفانی گلینسکی، روزنامه‌نگار آزاد از سوی طالبان را محکوم کرده و از آن‌ها خواسته که از آزادی مطبوعات حمایت کنند و آزار و اذیت خبرنگاران را متوقف کند.
در بیانیه این نهاد آمده که طالبان در تازه‌ترین مورد سرکوب رسانه‌های بین المللی در افغانستان، خانم گلینسکی، خبرنگار و عکاس خارجی را هدف قرار داده و به دلیل گزارش‌های انتقادی از ورود به افغانستان ممنوع کرده‌اند.

خانم گلینسکی که چهار سال را در افغانستان برای گزارش‌دهی برای چندین خبرگزاری از جمله گاردین و فارن پالیسی گذرانده بود، در ماه ژوئیه/جولای کابل را ترک کرد اما پس از انتشار گزارش‌هایش پیام‌های تهدیدآمیز از اعضای طالبان دریافت کرد که نگران امنیت خود شد.
این روزنامه‌نگار در رشته‌توییت‌هایی توضیح داده که چگونه طالبان در مورد مقاله‌ای که از او در فارن پالیسی با عنوان «طالبان بر سر زغال سنگ در شمال افغانستان می‌جنگند» منتشر شده و پست‌هایی که خانم گلینسکی در شبکه‌های اجتماعی درباره طالبان در پاکستان نوشت، نگرانی خود را مطرح کردند.
او افزوده که مقام‌های طالبان سپس از طریق واتساپ به آزار و اذیت و ارعاب او پرداختند و از او سؤالاتی زیادی در مورد مطلب و محتوای آن پرسیدند و از او خواستند منابع خود را افشا کند.

استفانی گلینسکی گفت که طالبان علیرغم اینکه محتوای مطالب مستقیماً به مصاحبه‌شوندگان نسبت داده شده بود، او را متهم به مطرح کردن «اتهامات نادرست» در این گزارش‌ها کردند.
خانم گلینسکی از زمان ورود به کابل در سال ۲۰۱۸، گزارش های زیادی در مورد بحران انسانی جاری در افغانستان و تسلط طالبان در آگوست/اوت ۲۰۲۱ ارائه کرده است.
فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران افزوده که در ماه‌های اخیر، طالبان شماری از خبرنگاران داخلی و خارجی را به دلیل شیوه پوشش خبری شان هدف قرار داده‌اند.
در ماه آگوست سال جاری، انس ملک، خبرنگار شبکه «ویون» توسط مقامات طالبان ربوده و مورد آزار و اذیت قرار گرفت. در ماه ژوئیه، لین اودانل، روزنامه‌نگار استرالیایی مرعوب و مجبور شد علناً از انتظار مقالاتی که در انتقاد از طالبان بود اظهار پشیمانی کند.

خانم گلینسکی در تازه‌ترین توییت‌‌هایی که امروز ( ۲۸ میزان/مهر) منتشر کرده گفته است با آن که داستان او خبرساز شده ولی خبرنگاران زیادی با سرنوشت مشابهی در افغانستان مواجه شده‌اند، مجوز آن‌ها لغو شده و دیگر نمی‌توانند در افغانستان کار کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.