فراخوان پوتین برای سربازی اجباری؛ ناراضی‌ها به دنبال ترک روسیه هستند

0 192


برخی از شهروندان روسی که در سن سربازی هستند روز پنجشنبه در واکنش به فراخوان ولادیمیر پوتین برای خدمت اجباری در ارتش، اقدام به ترک کشورشان کردند.

بزرگ‌ترین فراخوان خدمت اجباری سربازی در روسیه از زمان جنگ جهانی دوم، در آستانه همه‌پرسی برنامه‌ریزی‌شده توسط جدایی‌خواهان طرفدار مسکو در جنوب شرق اوکراین انجام شد.

لشکرکشی پوتین به اوکراین تاکنون موجب کشته‌شدن هزاران نفر، آوارگی میلیون‌ها نفر، تخریب بسیاری از شهرهای اوکراین، لطمه به اقتصاد جهانی، و احیای فضای جنگ سرد در جهان شده است.

اگرچه نظرسنجی‌ها حاکی از حمایت گسترده روس‌ها از تهاجم به اوکراین است، اما رشته‌شکست‌های اخیر در میدان نبرد ممکن است فراخوان سربازی اجباری را به اقدامی مخاطره‌انگیز برای پوتین تبدیل کند.

این در حالی است که ٣٨ شهر روسیه روز چهارشنبه صحنه تظاهرات ضدجنگ بود و در نتیجه آن بیش از هزار و ٣٠٠ نفر دستگیر شدند.

طبق گزارش‌ها، بلیط پروازهای یک‌طرفه از مبدا مسکو به نزدیک‌ترین مقصد‌های خارجی به بیش از پنج هزار دلار افزایش یافته و تمامی بلیط‌ها برای روزهای آینده به فروش رسیده‌اند. همچنین ترافیک سنگینی در مرز با فنلاند و گرجستان به وجود آمده است.

«مجازات منصفانه»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه در نطق ویدیویی خود به نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار برگزاری یک دادگاه ویژه و لغو حق وتوی روسیه در شورای امنیت شد.

پیام ویدیویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد. ٢١ سپتامبر ٢٠٢٢

پیام ویدیویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد. ٢١ سپتامبر ٢٠٢٢

به گفته او، «جنایتی علیه اوکراین صورت گرفته و ما خواهان مجازاتی عادلانه هستیم.»

شورای امنیت روز پنجشنبه درباره وضعیت اوکراین تشکیل جلسه می‌دهد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.