فرانسه حکم بازداشت بشار اسد را به اتهام «جنایت علیه بشریت» و «جنایات جنگی» صادر کرد

0 3قاضی‌های فرانسوی حکم بازداشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، را صادر کردند.

به گزارش رویترز، یک منبع قضایی روز چهارشنبه گفت که علاوه بر بشار اسد،‌ حکم بازداشت برادرش ماهر اسد و دو مقام ارشد سوریه نیز بر سر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان صادر شده است.

این حکم‌های بازداشت به دنبال تحقیقات جنایی در مورد حملات شیمیایی مرداد ۱۳۹۲ در شهر دوما و منطقه غوطه شرقی، که بیش از هزار کشته برجای گذاشت، صادر شده است.

طبق این گزارش حکم‌های صادر شده به مشارکت در جنایت علیه بشریت و مشارکت در جنایات جنگی اشاره دارد.

این نخستین حکم بازداشت بین‌المللی است که برای رئیس دولت سوریه صادر می‌شود.

نیروهای بشار اسد به اعتراض‌هایی که در سال ۱۳۹۰ در سوریه آغاز شد پاسخ وحشیانه‌ای نشان دادند.

کارشناسان سازمان ملل متحد نحوه سرکوب معترضان در سوریه را به منزله جنایات جنگی دانسته‌اند.

سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است، اما تحقیقات مشترک پیشین سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نشان داد که دولت سوریه به رهبری بشار اسد فروردین ۱۳۹۶ گاز اعصاب سارین را به کار برده و بارها نیز از کلر به عنوان سلاح استفاده کرده است.

مازن درویش، وکیل و بنیان‌گذار «مرکز رسانه‌ها و آزادی بیان سوریه» که این پرونده را در فرانسه تشکیل داد، گفت که حکم‌های صادر شده در فرانسه همچنین اولین احکام بازداشت بین المللی در مورد حمله شیمیایی در غوطه است.

وزارت امور خارجه آمریکا مرداد ۱۴۰۲ در دهمین سالگرد حمله شیمیایی حکومت اسد به منطقه غوطه تاکید کرد که آمریکا همچنان به دنبال «اجرای عدالت و پاسخگوکردن مسئولان این اعمال وحشتناک» است.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آماده است که دولت سوریه به‌رغم تعهدات بین المللی خود تحت کنوانسیون تسلیحات شیمیایی و قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، هنوز برنامه تسلیحات شیمیایی خود را به طور کامل اعلام نکرده، و آن را به طوری که قابل راستی‌آزمایی باشد، منحل نکرده است.

آمریکا می‌گوید سوریه از پذیرفتن هرگونه مسئولیت «در قبال کارزار زشت استفاده از سلاح‌های شیمیایی» خودداری می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران و روسیه از حامیان بشار اسد در جریان جنگ داخلی این کشور و در طول استفاده اسد از تسلیحات شیمیایی در سرکوب مخالفان خود بوده‌اند. سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی را انکار کرده است و روسیه می‌گوید مخالفان اسد از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.