فشار برای عملیات نظامی امنیتی در شرق اورشلیم هم‌زمان با برگزاری نشست ویژهٔ کابینهٔ نتانیاهو

0 9هم‌زمان با نشست هیئت دولت اسرائیل برای بررسی واکنش این کشور به «عملیات تروریستی فلسطینی»، وزیر امنیت ملی این کشور یکشنبه ۲۳ بهمن گفت که او بر لزوم اجرای عملیات گسترده نظامی و امنیتی در شرق اورشلیم «اصرار دارد».

به گزارش شبکه رسانه‌ای «کان»، بنیامین نتانیاهو در آغاز نشست کابینه گفت موضوع بحث «عملیات گسترده علیه عاملان ترور در شرق اورشلیم، یهودا و شومرون است». «یهودا» و «شومرون» واژگان توراتی برای بخش‌های جنوبی و شمالی کرانه باختری رود اردن هستند.

روزنامه یدیعوت آحرونوت هم روز یکشنبه تصویری از ورود ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، به نشست دولت را با پرونده‌ای در دست منتشر کرد که روی آن نوشته شده بود: «محرمانه؛ آمادگی استان اورشلیم برای عملیات»

این وزیر به خبرنگاران گفت عملیات مورد نظر فعلاً در «ابعاد محدود» آغاز شده ولی باید گسترش یابد.

آقای بن‎‌گویر، که رهبر جنبش راست افراطی «اقتدار یهودی» است، دو روز پیش در بازدید از یک ایستگاه اتوبوس در اورشلیم که در آن سه اسرائیلی کشته شدند، خواهان بستن خیابان‌ها و محله‌های فلسطینیان در اورشلیم و «بازرسی تک‌تکِ» فلسطینیان و خودروهای آن‌ها شد.

حسین قراقع، یک فلسطینی ۲۱ساله از ساکنان محله فلسطینی‌نشین «عیسویه» در شرق بیت‌المقدس، ظهر جمعه پس از راندن خودرویش به میان اسرائیلی‌های داخل ایستگاه اتوبوس، خود با گلوله یک نیروی امنیتی اسرائیلی که در مرخصی بود، کشته شد. خانوادهٔ او گفتند که حسین معلول ذهنی‌ـ‌روانی بود.

دو هفته پیش از آن نیز یک فلسطینی ۲۱سالهٔ دیگر شش اسرائیلی و یک پرستار اوکراینی را در محلهٔ «یعقوب نبی» در شرق اورشلیم کشت و شماری دیگر را زخمی کرد. عامل آن رویداد کشته شد.

یک فلسطینی ۱۳ساله هم یک پدر و پسر اسرائیلی را با اسلحه زخمی کرد و خود نیز زخمی شد.

ارتش اسرائیل خانهٔ والدین هر سه فلسطینی را پیش از تخریب، فعلاً مسدود کرده است. شنبه‌شب نیز یک راکت از غزه به اسرائیل شلیک شد.

اسرائیل تأکید دارد که عملیات نیروهای امنیتی و ارتش این کشور متوجه عاملان ترور است، اما فلسطینیان اقدامات اسرائیل را «مجازات جمعی» توصیف و آن را محکوم کرده‌اند.

از حدود یک میلیون ساکن اورشلیم، ۴۵۰ هزار تن فلسطینی هستند که بسیاری از آن‌ها در مراکز یهودیان کار می‌کنند. با این وصف، معلوم نیست عملیات امنیتی در شهری که اسرائیل آن را «یک‌پارچه‌» نامیده، چگونه می‌تواند عملی شود.

به‌گزارش وزارت بهداشت فلسطین، از آغاز سال جاری میلادی تا روز جمعه ۴۶ فلسطینی کشته شده‌اند. پس از آن نیز سلیمان ریان، یک فلسطینی ۲۷ساله، روز شنبه ۲۲ بهمن با گلوله یک شهرک‌نشین اسرائیلی در کرانهٔ باختری کشته شد.

ویلیام برنز، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا که تازگی به اسرائیل و کرانهٔ باختری رفته بود، هفته گذشته در یک سخنرانی در واشینگتن گفت وضعیت امروز میان اسرائیل و فلسطینیان شبیه نشانه‌های پیش از انتفاضهٔ سال ۲۰۰۰ میلادی است.

روزنامهٔ اسرائیلی جروزالم پست هم دربارهٔ سخنان آقای برنز نوشت «انتفاضهٔ سوم شروع شده است».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.