فیفا از همه کشورها می‌خواهد یک استادیوم به نام «پله» نامگذاری کنند

0 21جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، روز دوشنبه ۱۲ دی گفت این نهاد از تمامی کشورهای جهان خواهد خواست که یک استادیوم را به نام پله، اسطوره برزیلی فوتبال که پنجشنبه هفته گذشته در ۸۲ سالگی درگذشت نامگذاری کنند.

آقای اینفانتینو که برای ادای احترام به پله به شهر سانتوس برزیل رفته است در یک نشست خبری در استادیوم ویلا بلمیرو باشگاه سانتوس که پله فوتبال حرفه‌ای خود را از آن‌جا شروع کرد گفت: «ما از تمامی ۲۱۱ فدراسيون فوتبال در جهان خواهیم خواست که یک استادیوم فوتبال را به نام پله نامگذاری کنند و قبل از شروع تمامی مسابقات یک دقیقه سکوت اعلام کنند. نسل‌های آينده بايد پله را بشناسند و او را به خاطر بسپارند».

جنازه پله به مدت ۲۴ ساعت در استادیوم ویلا بلمیرو برای ادای احترام دوستدارانش که به او لقب «سلطان فوتبال» داده‌اند در معرض بازدید خواهد بود.

آقای اینفانتینو همراه با مسئولان فدراسیون‌های فوتبال آمریکای جنوبی و برزیل از جمله اولین افرادی بود که به تابوت پله ادای احترام کردند. رئیس فیفا گفت: «ما با اندوه فراوان در این محل جمع شده‌ایم. پله جاودانه و نماد جهانی فوتبال است».

فیفا برای ادای احترام به پله از روز جمعه پرچم فوتبال جهانی را در ساختمان مرکزی خود در شهر زوریخ به حالت نیمه افراشته درآورده است.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال سال‌ها پیش، پله را بزرگترین فوتبالیست قرن بیستم معرفی کرد.

پس از پایان ۲۴ ساعتی که تابوت پله در معرض دید عموم قرار می‌گیرد مراسم تشییع جنازه او روز سه‌شنبه در خیابان‌های شهر سانتوس و پس از آن مراسم خاکسپاری خصوصی با شرکت اعضای خانواده او برگزار خواهد شد.

تابوت روباز پله در وسط زمین فوتبال باشگاه سانتوس قرار گرفته و هزاران نفر از شب گذشته برای ادای احترام به او صف کشیده‌اند.

تابوت پله همزمان با یک مراسم آتش‌بازی در شهر سانتوس از بیمارستان آلبرت اینشتین در شهر سائوپائولو به استادیوم ویلا بلمیرو منتقل شد.

بسیاری از چهره‌های برجسته فوتبال برزیل از جمله نیمار تاج گل‌هایی فرستاده‌اند که در اطراف تابوت پله قرار گرفته است.

بخش روابط عمومی باشگاه سانتوس اعلام کرد که حدود پنج هزار خبرنگار از کشورهای مختلف جهان برای پوشش این مراسم آمده‌اند.

پله در سال ۱۹۴۰ متولد شد و در سال ۱۹۵۶ به شهر سانتوس نقل مکان کرد و بیشتر عمر خود را در این شهر سپری کرد. او در دوران طولانی بازی برای باشگاه سانتوس بیش از هزار گل زد.

در مراسم یادبود پله تعداد قابل توجهی از مقامات سیاسی برزیل از جمله لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهوری جدید این کشور و معاون او که از طرفداران قدیمی باشگاه سانتوس است، شرکت خواهند کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و رویترز/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.