فیلم «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره ونیز را دریافت کرد

0 156


رضا حیدری و مینا کاوانی، بازیگران فیلم «خرس نیست» به نمایندگی از جعفر پناهی، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم ونیز را دریافت کردند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رضا حیدری و مینا کاوانی، بازیگران فیلم «خرس نیست» به نمایندگی از جعفر پناهی، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم ونیز را دریافت کردند

در پایان هفتاد و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز، جایزه ویژه هیات داوران این جشنوراه به فیلم «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی، کارگردان زندانی ایرانی تعلق گرفت.

آقای پناهی که در جریان اعتراض‌های «جنبش سبز» دستگیر و به شش سال زندان محکوم شده بود، در تیرماه سال جاری بار دیگر بازداشت و برای اجرای حکم قدیمی به زندان منتقل شد.

جعفر پناهی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شده است.

این کارگردان مطرح سینمای ایران در حالی دستگیر شد که برای پیگیری دستگیری دو فیلمساز دیگر به نام‌های محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دادسرا مراجعه کرده بود.

فیلم «خرس نیست» آخرین ساخته جعفر پناهی، در بخش مسابقه جشنواره ونیز به نمایش در آمد.

در زمان نمایش این فیلم، جشنواره فیلم ونیز یک صندلی خالی به جعفر پناهی اختصاص داد.

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم ونیز، بعد از شیر طلایی و جایزه بزرگ هیات داوران، سومین جایزه مهمی است که از سوی هیات داوران به یکی از فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه اهدا می‌شود.

جعفر پناهی با فیلم سینمایی «دایره» نخستین فیلمساز ایرانی بود که موفق شد در سال ۲۰۰۰ جایزه معتبر «شیر طلایی» جشنواره ونیز را به دست بیاورد.

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

برخی سینماگران حاضر در جشنواره فیلم ونیز با در دست داشتن عکس جعفر پناهی به زندانی شدن او اعتراض کردند

زندانی بودن جعفر پناهی در جشنواره ونیز امسال بازتاب قابل‌توجهی داشت و دست‌اندرکاران این جشنواره به همراه برخی سینماگران به اشکال مختلف به این موضوع اعتراض کردند.

از آن جمله یک «فلش‌ماب» یا تجمع ناگهانی بود که با حضور سینماگران برگزار شد.

جولین مور، رئیس هیئت داوران جشنواره ونیز و هنرپیشه برنده جایزه اسکار، به همراه هنرمندان دیگر حاضر در جشنواره از جمله سالی پاتر، کارگردان بریتانیایی و آدری دیوان فرانسوی که سال پیش جایزه شیر طلایی را دریافت کرد، در این تجمع اعتراضی در حمایت از جعفر پناهی شرکت کردند.

هنرمندان حاضر در این تجمع پوسترهایی در دست داشتند که با آنها به بازداشت جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد و سینماگرانی از ترکیه و میانمار اعتراض کردند.

فیلم جدید آقای پناهی بر ایرانیان ساکن ترکیه تمرکز دارد که به شدت در تلاش برای مهاجرت به اروپا هستند.

آقای پناهی که از خروج از کشور منع شده، این فیلم را از ایران کارگردانی کرده است.

در این فیلم، جعفر پناهی که نقش یک کارگردان را بازی می‌کند، مجبور می‌شود فیلمبرداری بخش‌هایی از فیلم را از طریق تماس ویدیویی انجام دهد.

جعفر پناهی به همراه محمد رسول‌اف که او هم زندانی است، اخیرا در بیانیه‌ای مشترک به برگزار کنندگان جشنواره فیلم ونیز گفتند: «ما فیلمسازیم، ما عضو سینمای مستقل ایرانیم و زیستن را در آفرینش آثار می‌دانیم. آثاری که سفارش پذیر نیست. از این رو نزد صاحبان قدرت مجرمیم.» آنها گفتند «برخی از کارگردان‌ها اجازه فیلم‌سازی ندارند و برخی دیگر را مجبور به مهاجرت کرده و یا کاملا منزوی کرده‌اند. با این همه، امید به خلق آثار جدید دلیل زندگی است.»

محمد رسول اف از سینماگران مطرح ایران است که جوایز معتبر بین‌المللی زیادی به دست آورده است.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دلیل انتشار نامه‌ سینماگران در زمان سرکوب‌ اعتراض‌های متروپل آبادان زندانی شده‌اند. در این نامه از نیروی انتظامی خواسته شده بود که «تفنگش را زمین بگذارد.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.