قدردانی مولوی عبدالحمید از بیانیه میرحسین موسوی؛ سایر سیاستمداران هم واقعیت‌ها را ببینند

0 13در حالی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، میرحسین موسوی را به «هدایت» توسط سازمان مجاهدین خلق متهم کرده، مولوی عبدالحمید از بیانیه وی مبنی بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی و تغییر قانون اساسی در جمهوری اسلامی قدردانی کرد.

امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان در حساب‌های کاربری که به نام وی در شبکه‌های اجتماعی فعال است، نوشته «آقای موسوی با بیانیۀ اخیر خود نشان داد که واقعیت‌های جامعه را درک کرده است».

اشاره وی به بیانیه ۱۵ بهمن میرحسین موسوی، از رهبران «جنبش سبز» که در حصر به سر می‌برد، است که خواستار برگزاری همه‌پرسی «آزاد و سالم» در ایران و تدوین قانون اساسی جدید شد.

آقای موسوی در این بیانیه نوشته حوادث «خونبار» ماه‌ها و سال‌های اخیر ایران نشان می‌دهد که «اجرای بدون تنازل قانون اساسی، به عنوان شعاری که ۱۳ سال پیش بدان امید می‌رفت، دیگر کارساز نیست و باید گامی فراتر از آن گذاشت».

اشاره وی به اعتراضات پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ است که در آن سال معترضان در مواجهه با اقدامات فراقانونی و تخلفات حاکمیت، بر اجرای قانون تاکید می‌کردند.

میرحسین موسوی در بیانیه تازه خود به صراحت نوشته که «ایران و ایرانیان نیازمند و مهیای تحولی بنیادین‌اند، که خطوط اصلی‌‌اش را جنبش پاک زن، زندگی، آزادی ترسیم می‌کند.»

مولوی عبدالحمید، تحمیل بیش از یک‌دهه حصر خانگی بر موسوی و زهرا رهنورد، همسر او و نیز مهدی کروبی، از دیگر رهبران «جنبش سبز» را از «نمونه‌های بی‌عدالتی» در جمهوری اسلامی توصیف کرد.

وی اضافه کرده «وقت آن است که سایر سیاستمداران و علما به نجات کشور بیندیشند و واقعیت‌ها را ببینند.»

این روحانی بلندپایه اهل سنت برای نوشتن این مطلب، از هشتگ «نجات کشور» استفاده کرده است.

این موضع‌گیری در شرایطی اتخاذ شده که به دنبال انتشار بیانیه تازه میرحسین موسوی، خبرگزاری قوه قضاییه، میزان، مدعی شده سازمان مجاهدین خلق «هدایت کامل» وی را به دست گرفته است.

این خبرگزاری به نقل از یک «منبع مطلع امنیتی» که به هویت وی اشاره‌ای نشده، مدعی شده بیانیه اخیر آقای موسوی «دستپخت مستقیم منافقین است که از طریق اردشیر امیرارجمند به خورد آن فتنه گر داده شده است».

در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی، از سازمان مجاهدین خلق تحت عنوان «منافقین» یاد می‌شود.

خبرگزاری میزان مدعی شده «برنامه بعدی منافقین برای موسوی برای تاریخ ۲۵ بهمن طراحی شده که باز هم امیرارجمند بازیگر اصلی آن خواهد بود».

این خبرگزاری با این حال به جزئیات این برنامه ادعایی اشاره‌ای نکرده است.

اردشیر امیرارجمند مشاور میرحسین موسوی است که پس از اعلام نتایج انتخابات سال ۸۸ از ایران خارج شد و در حال حاضر فرانسه زندگی می‌کند.

خبرگزاری قوه قضاییه مدعی شده آقای امیرارجمند از طریق برادرش به نام «منصور» با سازمان مجاهدین خلق ارتباط دارد.

ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی ساکن ایران نیز در روزهای اخیر با اشاره به بیانیه میرحسین موسوی، از نیروهای اصلاح‌طلب این کشور خواست به آقای موسوی «تأسی کرده و عبور خود را از نظام جمهوری اسلامی اعلام کنند».

قدیانی، بیانیه اخیر میرحسین موسوی را «نقطه عطفی در جنبش دمکراسی‌خواهی ایران» توصیف کرد و نوشت که نخست‌وزیر پیشین جمهوری اسلامی «شجاعانه عبور کامل خود را از نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد».

جمعی از نواندیشان دینی و چهره‌های جریان «ملی مذهبی» هم با انتشار متنی حمایت خود را از بیانیه میرحسین موسوی برای گذار مسالمت‌آمیز از جمهوری اسلامی اعلام کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.