قطر ویزای خبرنگاران ما را تحت فشار جمهوری اسلامی لغو کرد

0 19شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال روز چهارشنبه، ۲۵ آبان، اعلام کرد که دولت قطر، میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، ویزای خبرنگاران این شبکه را برای پوشش مسابقات «زیر فشار جمهوری اسلامی ایران» لغو کرده است.

دولت قطر از واکنش به این بیانیه این شبکه خودداری کرده، اما گفت ویزایی برای خبرنگاران آن شبکه صادر نکرده بود.

این در حالی است که به گفته شبکه ایران اینترنشنال فیفا حضور روزنامه‌نگاران این شبکه را تایید کرده بود.

به گزارش برخی از سایت‌های انگلیسی‌زبان در بریتانیا، اقدام قطر در لغو ویزای خبرنگاران این شبکه پس از آن بوده که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به تازگی شبکه یاد شده را «تروریستی» نامید.

وزارت اطلاعات ایران همچنین در مورد هر گونه همکاری افراد یا ارتباط با شبکه ایران اینتنرنشنال هشدار داده و گفته است که آن را به عنوان همکاری صورت گرفته در تروریسم تلقی خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز اقبال مخاطبان در ایران به شبکه‌ای که پنج سال پیش در لندن کار خود را آغاز کرد، آن را به عنوان رسانه برپا شده با «پول سعودی» با هدف ایجاد «ترور، خشونت و تجزیه» در ایران مورد انتقاد قرار داده است.

اما از زمان شروع اعتراضات اخیر ایران در پی مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی، مقامات ارشد سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی پیاپی به ایران اینترنشنال حمله کرده‌اند.

فرمانده سپاه نیز در این ارتباط به عربستان «هشدار» داده است.

سخنگوی ایران اینترنشنال روز چهارشنبه با ابراز «تاسف» از اقدام قطر در رد کردن حضور خبرنگاران آن در جام جهانی «تحت فشار ایران» اظهار داشت که «تاسف‌آورتر تمایل کشورهای دیگر به حمایت از این اقدام است در حالی که جام جهانی باید فراتر از سیاست باشد».

این شبکه در این باره جزئیاتی ارائه نکرد.

روزنامه کیهان چاپ تهران پیشتر نوشته بود که هر نوع نزدیک شدن خبرنگاران آن شبکه به تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات قطر «عبور از خط قرمز» خواهد بود.

مقامات ارشد آمریکا و بریتانیا فشارهای جمهوری اسلامی ایران علیه شبکه یاد شده و «تهدید جانی» کارکنان آن، شامل احتمال ربودن آنان را قویا محکوم کرده‌اند.

در روزهای گذشته حضور خبرنگار این شبکه در نیویورک در نشست یک کمیته سازمان ملل متحد با حضور کاظم غریب‌آبادی، معاون رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی و زهره الهیان، عضو کمیسیون امور دفاعی و امنیتی مجلس ایران، نیز جنجالی شد و رئیس آن جلسه خواهان بیرون رفتن خبرنگار این شبکه از نشست شد.

قطر و جمهوری اسلامی ایران مناسبات نزدیکی دارند و سران دو کشور بارها در دوره اخیر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

قطر برای شمار زیادی از خبرنگاران و مفسران ورزشی و غیر ورزشی اسرائیلی که رابطه‌ای میان دو کشور برقرار نیست ویزا برای پوشش مسابقات جام جهانی صادر کرده است. اسرائیل به جام جهانی راه نیافته است.

تیم ملی فوتبال ایران یکی از نخستین کشورهای جهان بود که حضور خود را در جام جهانی ۲۰۲۲ تضمین کرد. ایران با تیم‌های قدر آمریکا، بریتانیا و ولز در رقابت‌های یک شانزدهم فیفا هم‌گروه شده است.

مسابقه نخست تیم ملی فوتبال ایران روز دوشنبه، ۳۰ آبان، یک روز پس از گشایش جام جهانی، در برابر فوتبالیست‌های انگلیس برگزار خواهد شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.