«قطع همکاری» دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۱ استاد مدعو به دلیل دفاع از دانشجویان

0 11منابع دانشجویی در ایران از اخراج چندین استاد دانشگاه فردوسی مشهد به دلیل حمایت از دانشجویان معترض و دفاع از حقوق آنها خبر داده‌اند.

کانال تلگرام شورهای صنفی دانشجویان کشور روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن گزارش داد که در ادامه اخراج و تعلیق اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور، این بار دانشگاه فردوسی با دست‌کم ۱۱ تن از استادان مدعو قطع همکاری کرده است.

این گزارش دلیل اخراج اساتید دانشگاه فردوسی مشهد را «همراهی، حمایت و دفاع از حقوق دانشجویان» عنوان کرده است و نوشته که از این اساتید ۶ نفر آنها از دانشکده‌ ادبیات، ۳ نفر از دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی، ۱ نفر از دانشکده‌ ریاضی و ۱ نفر از دانشکده‌ علوم اداری و اقتصادی این دانشگاه هستند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور اما در گزارش خود به نام این اساتید اشاره نکرده و جزییات بیشتری به دست نداده است.

این رخداد به فاصله کوتاهی از انتشار گزارش‌ها درباره اخراج و تعلیق امیر نیک‌پی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه بهشتی و حسن باقری‌نیا، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری،به وقوع پیوسته است. همان زمان شوراهای صنفی دانشجویان کشور از اخراج آقای نیک‌پی و آقای باقری‌نیا به عنوان بخشی از پروژه بزرگ‌تر «تصفیه دانشگاه‌ها در سراسر کشور» نام برده بود.

دانشگاه‌های سراسر ایران از کانون‌های اصلی اعتراضات جاری در ایران بوده است که پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد به شهرهای مختلف کشور گسترش یافت و علاوه‌بر حجاب اجباری کلیت حکومت جمهوری اسلامی را هدف قرار داد.

بر اساس آخرین گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا در ششم بهمن، طی اعتراضات سراسری دست‌کم ۷۰۰ دانشجو بازداشت شده‌اند. شماری از این دانشجویان تاکنون با احکامی چون حبس، شلاق، ممنوع‌الخروجی در دادگاه‌ها روبه‌رو شده و ده‌ها دانشجو نیز از دانشگاه‌ها اخراج یا از تحصیل تعلیق شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های شوراهای صنفی دانشجویان کشور و رادیو فردا؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.