قوه قضائیه ایران مدعی شد سارینا اسماعیل‌زاده خودکشی کرده است

0 45ساعتی پس از آن که قوه قضاییه ایران مدعی شد که سارینا اسماعیل‌زاده از جان‌باختگان اعتراض‌های جاری در ایران، خودکشی کرده‌ است، خبرگزاری تسنیم ویدیویی از اعتراف‌های اجباری مادر او را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، حسین فاضلی هریکندی، رئیس دادگستری البرز روز جمعه، ۱۵ مهر مدعی شد که سارینا اسماعیل‌زاده که پیش از این عفو بین‌الملل نام او را به‌عنوان یکی از کشته‌شدگان اعتراضات جاری نام برده بود، بامداد دوم مهر از پشت‌بام همسایه خانه مادربزرگ خود در عظیمیه کرج پریده و خودکشی کرده است.

آقای فاضلی هریکندی در ادامه با استناد به گزارش پزشکی قانونی، علت فوت خانم اسماعیل‌زاده را «ضربه، شکستگی و خونریزی ناشی از سقوط از ارتفاع» اعلام کرد و مدعی شد که او «سابقه خودکشی ناموفق با مصرف قرص» داشته است.

رئیس دادگستری البرز هم‌چنین مدعی شده است که خانواده سارینا اسماعیل‌زاده با حضور در دادسرای کرج خواستار صدور تکذیبیه شده‌اند.

ساعتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه، ویدیویی را منتشر کرده است که مادر سارینا در پاسخ به پرسش یک «خبرنگار» درباره سوءاستفاده رسانه‌ها از خبر «خودکشی» دخترش می‌گوید که او دختر «تیزهوشی» بوده، روی درسش تمرکز داشته و «اهل این حرف‌ها نبوده است».

انتشار ویدئوهای اعترافات اجباری از زندانیان سیاسی و کنشگران مدنی در رسانه‌های جمهوری اسلامی سابقه زیادی دارد، اما در پی افزایش اعتراضات سیاسی و اجتماعی اخیر، پخش اعترافات اجباری از شهروندان عادی نیز افزایش یافته است.

شامگاه چهارشنبه ۱۳ مهر، صداوسیمای جمهوری اسلامی در یک گزارش تصویری، خاله و دایی نیکا شاکرمی از دیگر جان‌باختگان اعتراض‌های جاری را نشان داد که ادعای رسانه‌های حکومتی مبنی ‌بر مرگ او بر اثر «پرت شدن از بلندی» را تکرار می‌کردند.

چند ساعت پس از پخش این برنامه نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی، در یک پیام ویدئویی به شایعات و ادعاهای حکومت و رسانه‌های وابسته به آن در مورد جان‌باختن دخترش پاسخ داد.

خانم شاکرمی در این پیام ویدئویی که به صورت اختصاصی در اختیار رادیو فردا قرار گرفت از تهدیدها و فشارهای امنیتی علیه خود گفت و این‌که تحت فشار است تا روایت و سناریوی حکومت را درباره جان باختن دخترش تکرار کند.

مادر نیکا هم‌چنین گفت که برادر و خواهرش محسن و آتش شاه‌کرمی بازداشت و تحت فشار شدید مجبور به اعتراف دروغ شده‌اند. نیکا شاکرمی نوجوان ۱۷ ساله در اعتراضات بلوار کشاورز مفقود شد و به گفته مادرش براساس گواهی پزشکی قانونی بر اثر «اصابت ضربات متعدد جسم سخت» به سرش کشته شده است.

رسانه‌های حکومتی و مقامات قضایی جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند که او از بالای یک ساختمان به پایین «پرتاب» و کشته شده است، اما مادر نیکا این ادعاها را دروغ می‌خواند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری میزان، تسنیم و رادیو فردا/ ف.ع/ م. الفSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.