مبارزه زلنسکی با فساد در اوکراین؛ دو مقام ارشد دفاع سایبری برکنار شدند

0 7یک مقام دولتی اوکراین اعلام کرد دو مقام ارشد دفاع سایبری این کشور در بحبوحه تحقیقات دادستان‌ها در مورد اختلاس برکنار شده‌اند.

تاراس ملنیچوک، یکی از نمایندگان ر مجلس اوکراین در تلگرام نوشت که رئیس سرویس دولتی ارتباطات ویژه و حفاظت اطلاعات اوکراین، یوری شیهول و معاون او، ویکتور ژورا توسط دولت از مقامشان کنار گذاشته شدند.

خبر این اخراج‌ها کمتر از یک ساعت پیش از آن منتشر شد که دادستان‌های مبارزه با فساد اعلام کردند که رئیس و معاون‌اش در معرض تحقیقات در مورد نقششان در اختلاس بیش از ۱.۵ میلیون دلاری بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ هستند.

اداره ملی مبارزه با فساد اوکراین بدون آنکه از کسی نام ببرد اعلام کرده که مقامات این سرویس دولتی مظنون به خرید نرم افزار با قیمتی تورمی از دو شرکت هستند، که تحت کنترل خودشان بوده است.

این سرویس دولتی بلافاصله اعلام کرد که با بازرسان همکاری می‌کند و تمام معاملات این اداره به شکل قانونی انجام شده است.

«اینترفکس اوکراین» نوشت که شیهول در فیس بوک اعلام کرده که مطمئن است می‌تواند بی‌گناهی خود را ثابت کند.

اوکراین برای آن که به اتحادیه اروپا بپیوندد تلاش‌هایش برای محدودکردن فساد را – به عنوان پیش نیاز اصلی برای آغاز مذاکرات – افزایش داده است. این تحقیقات یک میلیاردر که پیش از این حامی ولادیمیر زلنسکی بوده و نیز رئیس سابق دیوان‌عالی اوکراین را نیز شامل می‌شود.

یوری شیهول در شهریور ماه گذشته به رویترز گفته بود که جاسوس‌های روس از هکرها برای هدف قرار دادن سیستم‌های کامپیوتری مقامات انتظامی استفاده می‌کنند تا شواهد مرتبط با جنایات جنگی روسیه را شناسایی کرده و به دست آورند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.