مخالفت جو بایدن با آتش‌بس در غزه؛ این آتش‌بس به صلح منجر نمی‌شود

0 6رئیس‌جمهوری آمریکا با رد درخواست‌های رو به فزونی برای آتش‌بس در غزه در مقاله‌ای که روز شنبه در نشریه واشنگتن‌پست منتشر شد، نوشت که این آتش‌بس به صلح نمی‌رسد.

جو بایدن، در این مقاله با تاکید بر این که «تا زمانی‌ که حماس به ایدئولوژی کشتار خود پایبند باشد، آتش‌بس بی‌معنی است» افزود: «از نظر حماس، آتش‌بس فرصتی است برای بازسازی انبار راکت‌ها، تغییر موقعیت جنگنده‌ها و باز، از سرگیری کشتار و حمله مجدد به بی‌گناهان. بنابراین هدف ما نباید صرفاً توقف جنگ برای امروز باشد، بلکه باید جنگ را برای همیشه پایان دهیم، چرخه خشونت را متوقف کنیم و نه تنها غزه بلکه خاورمیانه‌ای بسازیم تا تاریخ مدام در آن تکرار نشود.»

رئيس جمهوری ایالات متحده با محکوم‌کردن گسترش همزمان یهودی‌ستیزی و اسلام‌هراسی در جهان از زمان آغاز درگیری بین اسرائیل و حماس از اسرائیل خواست تا به قوانین بشردوستانه احترام بگذارد و تلفات غیرنظامیان را به حداقل برساند.

او راه حل دو کشوری را تنها راه حل مناقشه در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: «غزه و کرانه باختری باید تحت یک ساختار حکومتی واحد، در نهایت تحت یک تشکیلات خودگردان فلسطینی احیا شده، متحد شوند، تا راه‌حل دو دولتی محقق شود.»

جو بایدن همچنین از خشونت افراطی علیه فلسطینیان در کرانه باختری انتقاد کرد و گفت :«من به رهبران اسرائیل تاکید کرده‌ام که خشونت‌های افراطی علیه فلسطینیان در کرانه باختری باید متوقف شود و کسانی که این خشونت‌ها را مرتکب می‌شوند باید پاسخگو باشند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۵ آبان پس از دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین هم گفته بود که به باور او جنگ اسرائیل علیه حماس تنها زمانی متوقف می‌شود که این گروه شبه‌نظامی دیگر توان کشتن اسرائیلی‌ها را نداشته باشد.

گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

پس از این حمله، اسرائیل به طور رسمی به گروه حماس اعلام جنگ کرد و مقامات اسرائیلی با حملات هوایی و زمینی به غزه در بیش از چهل روز گذشته اعلام کردند تا شکست و نابودی کامل حماس، عملیات خود را متوقف نخواهند کرد.

کشورهای زیادی در میانه این نبرد خواهان برقراری آتش‌بس حتی به صورت موقت و چند روزه شدند اما رهبران اسرائیل با رد هرگونه آتش‌بس اعلام کردند که توقف در نبرد حکم تنفس مصنوعی برای حماس را دارد و به آن فرصت بازیابی دوباره می‌دهد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.