مذاکره رئیس ستاد ارتش آمریکا با مقامات اسرائیل درباره ایران

0 6ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا روز جمعه ۱۲ اسفند به منظور گفت‌وگو با مقامات دفاعی اسرائیل از جمله درباره همکاری دو کشور برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای وارد اسرائیل شد.

سفر ژنرال میلی که خبر آن از قبل اعلام نشده بود در آستانه دیدار لوید آستین از سه کشور اسرائیل، اردن و مصر انجام می‌شود.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای از قول یوآف گالانت، وزیر دفاع این کشور گفت: «یکی از محورهای مهم مذاکرات دو طرف همکاری برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود.»

رئیس ستاد ارتش آمریکا در اسرائیل هیچ اظهار نظر علنی نکرده است. سخنگوی او گفت ژنرال میلی در دیدار با رییس ستاد ارتش اسرائیل در مورد هماهنگی برای مقابله با تهدیدهای امنیتی ایران در سطح منطقه گفت‌وگو کرده است.

با توجه به ناکامی برجام و افزایش حجم و غلظت غنی‌سازی اورانیوم در ایران نگرانی کشورهای غربی در مورد احتمال دستیابی آن کشور به مواد هسته‌ای مورد نیاز برای تولید بمب اتمی افزایش یافته است.

جمهوری اسلامی همواره وجود برنامه‌های هسته‌ای تسلیحاتی در ایران را تکذیب کرده است. رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) نیز اخیرا گفت که رهبران جمهوری اسلامی هنوز برای تولید سلاح هسته‌ای تصمیم نگرفته‌اند.

ژانویه امسال آمریکا و اسرائیل یک رزمایش مشترک با شرکت هزاران نیرو، بیش از ده شناور جنگی و حدود ۱۴۰ هواپیمای نظامی از جمله بمب افکن‌های قادر به حمل بمب هسته‌ای برگزار کردند که به گفته مقامات دو کشور بزرگترین مانور مشترک آنها بود.

سفر ژنرال میلی به اسرائیل در عین حال همزمان با تشدید درگیری‌های خشونت‌آمیز بین اسرائیل و فلسطینیان انجام می‌شود.

به دليل نگرانی از احتمال تشدید خشونت‌ها درآ ستانه فرارسیدن ماه رمضان و عید پسح یهودیان، علاوه بر آمریکا دولت‌های مصر و اردن نیز خواستار خویشتن‌داری دو طرف و جلوگیری از گسترش خشونت شده‌اند.

وزارت بهداری تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که از آغاز سال میلادی جدید حداقل ۶۲ فلسطینی از جمله چند پیکارجو به ضرب گلوله ارتش اسرائیل و یا در حملات شهرک نشین‌های یهودی کشته شده‌اند.

طبق آمارهای دولت اسرائیل در همین بازه زمانی ۱۳ شهروند اسرائیلی و یک گردشگر اوکراینی در حملات مسلحانه مهاجمان فلسطینی کشته شده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.