مردم ایران بدانند در کنارشان ایستاده‌ایم

0 47سناتور مارشا بلک‌برن به صدای آمریکا گفت که سناتورهای ایالات متحده حق مردم ایران برای اعتراض را به رسمیت شناخته و از معترضان ایرانی حمایت می‌کنند.

این سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی با اشاره به قطعنامه سنای آمریکا در حمایت از معترضان در ایران گفت که «این قطعنامه پیامی با حمایت هر دو حزب اصلی آمریکاست، تا نشان دهیم از معترضان ایران حمایت می‌کنیم.»

خانم بلک‌برن با اشاره به گفت: مردم ایران بدانند که ما در کنارشان ایستاده‌ایم و جامعه جهانی هم باید در کنار مردم ایران بایستد.

این سناتور همچنین با اشاره به مذاکرات برجام گفت که بهتر است دولت بایدن از ادامه مذاکرات با حکومتی که به صراحت حقوق‌بشر را نقض می‌کند، صرفنظر کند.

هفته گذشته یک گروه دوحزبی از سناتورهای آمریکایی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد جمهوری اسلامی و سرکوب اعتراضات مردمی متعاقب آن در ایران توسط پلیس و دستگاه امنیتی رژیم ایران ارائه کرد.

کریس کونز، سناتور دموکرات ایالت دِلِوِر، در این باره در بیانیه گفت که «به عنوان رئیس مشترک کارگروه حقوق بشر سنا، از هزاران معترض شجاعی که جان خود را برای دفاع از حقوق بشر، از جمله حقوق زنان ایرانی به خطر می‌اندازند، قدردانی می‌کنم.»

او افزود که «واکنش عمومی به قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد روشن می‌کند که ظلم و ستم رژیم ایران با مطالبات مردم این کشور برای عزت و شرف همخوانی ندارد.»

در متن این قطعنامه آمده که جامعه جهانی هم باید همراه با سنای آمریکا، در حمایت از معترضان در ایران موضع گرفته و در کنار آن‌ها بایستد. سناتور بلک‌برن که نماینده جمهوری‌خواه ایالت تنسی است، در مورد آن گفت: «به این معناست که جامعه جهانی هم باید به سنای آمریکا پیوسته و مقابل چنین رفتارهایی در ایران بایستد. هرکشوری باید تصمیم بگیرد چطور حرکت کند.»

می‌بینید که زنان،‌ مردم ایران، مقابل آن می‌ایستند و این مهم است آن دسته‌ای از ما که به آزادی، قدرت آزادی و مردم آزاد باور داریم، علیه چنین فعالیت‌هایی سخن بگوییم

سناتور بلک‌برن افزود: «ما فکر می‌کنیم زمان تحریم‌های بیشتر علیه ایران رسیده است.»

سناتور بلک‌برن در ادامه گفت: «ما همچنین می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که نظام حاکم و آیت‌الله در ایران بفهمد که ما کنار نمی‌ایستیم و اجازه نمی‌دهیم این روند ادامه داشته باشد.»

این سناتور همچنین تاکید کرد که «ما نمی‌خواهیم آن‌های کلاهک هسته‌ای تولید کنند، نمی‌خواهیم به آن‌ها میلیاردها دلار پول بدهیم که آن را خرج گروه‌های نیابتی خود مانند حماس و حزب‌الله و حوثی‌ها کنند. ما نمی‌خواهیم این پول صرف تروریسم و ما کاملا می‌دانیم که ایران بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان است.»

مارشا بلک‌برن در پاسخ به پرسشی در مورد گفته‌های رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران که تناقضی میان حمایت از معترضان ایران و رسیدن به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، وجود ندارد گفت: «فکر می‌کنیم چنین چیزی بسیار دشوار باشد. شما می‌بینید چه بر سر این معترضان می‌آید، شاهد سوءاستفاده از قدرت و سرکوب مردم هستید و ما همچنین می‌دانیم اگر ایران بتواند نفت خود را فروخته و بتواند در جامعه جهانی فعالیت کند، و دسترسی داشتن به میلیاردها دلار که الان از دسترسی آن‌ها خارج است، می‌دانیم با آن پول چه خواهند کرد.»

مقامات جمهوری اسلامی می گویند در مورد پول‌های مسدود شده در خارج از کشور، خبرهای خوشی در راه است ولی به جزئیات آن اشاره‌ای نکردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.