مردم ترکیه برای انتخابات سرنوشت‌ساز پای صندوق‌های رای می‌روند

0 4مردم ترکیه یکشنبه ۲۴ اردیبهشت در یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات تاریخ یکصد سال اخیر این کشور به پای صندوق‌های رای می‌روند که نتیجه آن می‌تواند به حضور ۲۰ ساله رجب طیب اردوغان در راس قدرت در ترکیه پایان دهد.

به گزارش رویترز، نتیجه رای‌گیری امروز نه تنها رهبر آینده ترکیه یک کشور ۸۵ میلیون نفری و عضو سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو، را مشخص خواهد کرد، بلکه چگونگی حکمرانی در این کشور در زمانه‌ای که ترکیه با مشکلات متعدد اقتصادی و سیاسی مواجه است، را نیز تعیین می‌کند.

نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که کمال قلیچدار اوغلو، رهبر ائتلافی از شش حزب اپوزیسیون است، با اندکی اختلاف از رقیب اصلی خود، رجب طیب اردوغان جلوتر است. در صورتی که هیچ یک از دو کاندیدای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نتوانند ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. در این صورت دور دوم انتخابات در هفتم خرداد برگزارمی‌شود.

در انتخابات ترکیه ۶۰ میلیون و ۶۹۷ هزار نفر واجد شرایط رای وجود دارد که ۳۰ میلیون و ۷۱۰ هزار نفر یعنی ۵۰.۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

دو نامزد اصلی انتخابات جمعه در آخرین روز تبلیغات به دو مکان متفاوت رفتند که نشان از تمایلات سیاسی آنها برای آینده ترکیه داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، عصر شنبه به مسجد ایاصوفیه رفت و در آنجا نماز مغرب را برگزار کرد. این در حالی بود که کمال قلیچدار اوغلو نیز به آرامگاه کمال اتاتورک، بنیانگذار «ترکیه نوین»، رفت.

حوزه‌های انتخابیه از ساعت هشت بامداد یکشنبه رای‌گیری را شروع خواهند کرد. اخذ رای تا ساعت پنج بعداز ظهر ادامه خواهد یافت.

براساس قانون انتخابات ترکیه٬ هرگونه گزارش از نتایج اولیه انتخابات تا ساعت ۹ شب ممنوع است. احتمالا اواخر یکشنبه مشخص خواهد شد که انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده خواهد شد یا خیر.

کردهای ترکیه که در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد واجدان شرایط رای در این کشور را تشکیل می‌دهند، از جمله گروه‌های اجتماعی هستند که می توانند در انتخابات روز یکشنبه نقشی اساسی ایفا کنند.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، انتخابات پارلمانی در این کشور نیز برگزار می‌شود.

پیروزی گسترده هر یک از دو ائتلاف اصلی در انتخابات پارلمانی نیز می‌تواند چشم انداز احتمال تغییر یا اصلاح قانون اساسی در این کشور را تعیین کند.

اصلاح قانون اساسی در ترکیه نیازمند رای مثبت دو سوم نمایندگان مجلس این کشور، یعنی ۴۰۰ نفر از مجموع ۶۰۰ کرسی، است.

با استفاده از رویترزSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.