مردم فنلاند امسال نیز صدرنشین فهرست «احساس رضایت» شدند

0 16فنلاند برای ششمین سال پیاپی کشوری معرفی شد که مردمش بالاترین درصد احساس رضایت را از وضعیت رفاه و زندگی خود دارند.

براساس «گزارش سالانه خرسندی» که روز دوشنبه ۲۹ اسفند به مناسبت «روز جهانی رضایت» منتشر شد، تمامی کشورهای حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپا، در فهرست کشورهای «خرسند»، در میان ده کشور نخست دسته‌بندی شده‌اند.

این نوع دسته‌بندی بر اساس داده‌های مؤسسه نظرسنجی جهانی گالوپ انجام شده و در آن میزان «خرسندی» شهروندان بر پایه معیارهایی چون رفاه اقتصادی، امید به زندگی سالم، برخورداری از حمایت اجتماعی از سوی دولت، امنیت شغلی، فساد اداری پایین و آزادی در تصمیم‌گیری برای زندگی شخصی معیار قرار داده شده است.

احساس آسایش و احساس خرسندی نسبت به وضعیت رفاه و زندگی که هرساله در این نظرسنجی به آن پرداخته می‌شود با مسئله شادی و شادمانی افراد دو مقوله جداست و در این دسته‌بندی به معیارها و میزان شادی در جوامعی مانند فنلاند اشاره‌ای نشده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، در فهرست امسال، دانمارک و ایسلند در جایگاه دوم و سوم نشسته‌اند. هلند، سوئد، نروژ، سوئیس، لوکزامبورگ ردیف‌های پنجم تا نهم را به خود اختصاص داده و نیوزیلند دهمین کشور «خرسند» اعلام شده است.

تنها کشور غیراروپایی در میان ۱۰ کشور نخست «خرسند»، اسرائیل است که امسال به جایگاه چهارم ارتقا یافته است. سال گذشته اسرائیل در ردیف نهم این فهرست بود.

این احتمال مطرح است که شاخص‌های مربوط به اسرائیل در زمان پیش از اعتراضات دامنه‌دار جاری این کشور علیه تغییرات دستگاه قضایی ثبت شده است.

در نتیجه ناخشنودی و نگرانی بخشی از اسرائیلی‌های معترض از احتمال تغییر ماهیت حکومت این کشور «از دموکراسی به دیکتاتوری»، رسانه‌های اسرائیل از احتمال خروج برخی از مردم، از جمله جوانان، صاحبان سرمایه و کارشناسان فناوری، برای زندگی در کشورهای دیگر خبر می‌دهند.

کانادا در فهرست کشورهای خرسند و سعادتمند جهان در سال ۲۰۲۳ در جایگاه سیزدهم، آمریکا در ردیف پانزدهم، آلمان شانزدهم و بریتانیا نوزدهمین کشور است.

یک سال پس از جنگ روسیه در اوکراین، روسیه هنوز هفتادمین کشور خرسند جهان برای ساکنین آن است ولی اوکراین در ردیف ۹۲ قرار گرفته است.

ترکیه، که مردم بسیاری در ایران و روسیه در سال‌های اخیر به آن مهاجرت کرده‌اند، در ردیف ۱۰۶ و ایران در جایگاه ۱۱۰ در این فهرست قرار دارد؛ ۲۶ پله بالاتر از لبنان و ۲۷ پله برتر از افغانستان، که کشور انتهایی این سیاهه است.

«روز جهانی رضایت» در آستانه بهار، از ده سال پیش از سوی سازمان ملل متحد تعیین شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.