مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تهدیدها را افزایش داده است

0 8


کریستین ابی زید: "داعش" خود را برای عملیات در خارج از افغانستان آماده می‌کند»

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کریستین ابی زید: “داعش” خود را برای عملیات در خارج از افغانستان آماده می‌کند»

رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا (ODNI) به کمیته امنیت داخلی کنگره آمریکا گفته است که « افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و تهدیدات علیه غرب در افغانستان، سومالی و یمن در حال افزایش است. »

‌کریستین ابی زید، رئیس این مرکز گفته است که در چنین مناطقی، وضعیت انسانی نیز بدتر شده است.

خانم ابی زید، به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که «اکنون به نظر می‌رسد که گروه دولت اسلامی موسوم به “داعش” خود را برای عملیات در خارج از افغانستان آماده می‌کند».

داعش شاخه خراسان که وزارت امور خارجه آمریکا آن را به عنوان یک گروه تروریستی خارجی می‌شناسد، مسئولیت شمار زیادی از حملات تروریستی از جمله یک حمله در آخرین روزهای خروج آمریکا از افغانستان را که منجر به کشته شدن ۱۳ سرباز آمریکایی شد، پذیرفته است.
ادامه حملات این گروه به مراکز مذهبی شیعه‌ها، صوفیان و اقلیت‌های مذهبی دیگر در افغانستان حالا نگرانی‌ها در مورد افزایش فعالیت آن در داخل خاک این کشور افزایش داده است.

رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا هشدار داد که امسال گروه داعش خراسان با حمله موشکی به مناطق مرزی تاجیکستان و ازبکستان، گسترش فعالیت خود فراتر از مرز افغانستان را نشان داد. او گفت «تشدید این حملات، تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده است».

کریستین ابی زید گفت که شاخه‌ای از القاعده در افغانستان نیز می‌خواهد به منافع ایالات متحده آسیب برساند، هرچند در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای حمله مستقیم از افغانستان روشن نیست.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا: رهبران القاعده و داعش خروج آمریکا از افغانستان را یک پیروزی می دانند و علمیات‌های تروریستی را حمایت می‌کنند

الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا نیز گفته است که رهبران القاعده و داعش حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا و خروج آمریکا از افغانستان را یک پیروزی می‌دانند و از چنین حملاتی تشویق و حمایت می کنند.

رئیس آژانس تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) همچنین به کمیته امنیت ملی گفت که نگران حاکمیت طالبان بر افغانستان است. او به این کمیته خاطرنشان کرد که سازمان‌های تروریستی خارجی مانند القاعده و داعش و حامیان آن‌ها اهداف مرتبط دارند تا حملات گسترده‌ای به ایالات متحده انجام دهند و انگیزه‌های خود را در این زمینه گسترش می‌دهند.
کریستوفر روی گفت، یافته‌های آن‌ها همچنین این نگرانی را ایجاد می‌کند که این گروه‌ها از جمله طالبان، ممکن است در ایجاد طرح‌های مشابه، با یکدیگر همکاری کنند.
پس از خروج از آمریکا از افغانستان در پایان ماه اوت ۲۰۲۱، دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بار دیگر با انتقاداتی مواجه شد.
در حال حاضر نیز نهادهای امنیتی ایالات متحده ابراز نگرانی کرده‌اند و انتظار می‌رود که جمهوری‌خواهان نیز در سال جاری نشست‌های نظارتی در خصوص خروج از افغانستان برگزار کنند.

همزمان، سی‌ان‌ان گزارش داده است که به گفته مقامات آمریکایی، طالبان ممکن است به ده‌ها میلیون دلاری که ایالات متحده آمریکا قبل از سقوط دولت پیشین به افغانستان ارسال کرده بود، دسترسی پیدا کرده باشد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نشست فرمت مسکو در مورد افغانستان نیز از افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است

نگرانی مقامات آمریکایی در مورد افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که در اعلامیه پایانی «فرمت مسکو» با حضور نمایندگان کشور‌های منطقه، از طالبان خواسته شده است که « قاطعانه در برابر گروه‌های تروریستی مبارزه کنند تا اطمینان حاصل شود که افغانستان دوباره به محل پرورش تروریستان مبدل نخواهد شد».

فرمت مسکو هچنین گفته است که استقرار تاسیسات نظامی کشور‌های دیگر در افغانستان نیز قابل قبول نیست.

وزارت خارجه طالبان در واکنش به این نشست گفته است که به عنوان «دولت افغانستان» به هیچ گروه فتنه‌گر اجازه فعالیت علیه کشورهای دیگر را نمی‌دهند.

در این نشست یک گروه کاری تماس نیز برای همکاری‌های منطقه‌ای متمرکز بر مسایل افغانستان ایجاد شده است تا از سرگیری مذاکرات بین‌المللی زیر چتر سازمان ملل برای آینده افغانستان را دنبال کند.

در این نشست از حکومت طالبان به خاطر عدم پایبندی آن‌ها به قول مقامات روسی در راستای ایجاد یک دولت فراگیر، دعوت صورت نگرفته بود.

«شش عامل عمده سقوط» جمهوری اسلامی افغانستان

منبع تصویر، SIGAR

توضیح تصویر،

سیگار: شش عامل عمده باعث سقوط نظام جمهوری و ناکامی آمریکا در افغانستان شد

در همین حال سیگار، دفتر بازرس ویژه آمریکا به دنبال یک تحقیق به عوامل سقوط نظامی جمهوریت و ناکامی دست آوردهای بیست ساله آمریکا برای ایجاد یک دولت با ثبات در آن کشور یک گزارش جدید منتشر کرده است.

در گزارش جدید سیگار به دولت آمریکا گفته شده است که شش عامل عمده در نظام پیشین افغانستان باعث شکست آمریکا در افغانستان شده است.

این نهاد گفته است که عدم درک از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نبود نماینده دولت سابق در روند مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان، بی میلی طالبان به مصالحه و تاکید اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان به تمرکز‌گرایی و ادغام طالبان از عوامل اصلی این سقوط بوده است.

در گزارش سیگار همچنین آمده است که فساد گسترده و مدیریت دولت توسط یک حلقه محدود از وفاداران اشرف غنی دست آوردهای بیست ساله آمریکا برای ایجاد یک دولت دموکراتیک در افغانستان را ضایع کرده است.

سیگار هم در گزارش مفصلی که به کنگره آمریکا تهیه کرده است گفته با ۶۰ تن از مقامات آمریکایی و افغان و شماری از کارشناسان در این زمینه گفت‌گو کرده و این گزارش را تهیه کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.