مشاور زلنسکی از «توقف ارسال» محموله موشک ایران به روسیه خبر داد

0 6یک مشاور ارشد نظامی رئیس جمهوری اوکراین روز شنبه خبر داد که ایران ارسال یک محموله موشک‌های دوربرد خود به روسیه را متوقف کرده است.

اولکسی آرِستوویچ، مشاور نظامی در دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای اوکراین، روز شنبه، ۲۱ آبان، گفت در نتیجه فشارهای سنگینی که به جمهوری اسلامی ایران وارد شد، مقامات ایران خود ارسال یک محموله موشک‌های دوربرد را که قرار بود به روسیه بفرستند، متوقف کردند.

به نوشته وب‌سایت اسرائیلی وای‌نت، آقای آرستوویچ در یک گفت‌وگوی زنده در کانال یوتیوب با مارک فیجین، کنشگر و وکیل روسی‌الاصل مخالف ولادیمیر پوتین، این اظهارات خود را با استناد به «منابع دیپلماتیک» بیان کرده است.

مشاور ارشد نظامی ولودیمیر زلنسکی افزود که اقدام ایران در توقف ارسال محموله موشکی به روسیه، غیر از نتیجه فشار شدید وارده به تهران، به دلیل «یک پیشنهاد معین» بود که تهران نمی‌توانست از آن صرف ‌نظر کند. آقای آرستوویچ توضیح بیشتری در این باره نداد.

به گفته او، جمهوری اسلامی ایران همچنین روند ارسال سایر محموله‌های نظامی به روسیه را «آهسته» کرده زیرا برایش روشن شده که ادامه این اقدام برایش عقوبت زیادی خواهد داشت.

آمریکا، ناتو و اوکراین در یک ماه اخیر پیاپی ابراز نگرانی کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران بعد از انتقال صدها پهپاد انتحاری به روسیه، در صدد معامله موشک‌های دوربرد با روسیه نیز هست.

سفیر اوکراین در بریتانیا گفته بود که تحویل موشک‌های ایرانی به روسیه خطری «بسیار جدی» برای کشورش خواهد بود.

موضوع کمک‌های پهپادی جمهوری اسلامی به روسیه در شورای امنیت سازمان ملل و نیز در نشست‌های مقامات ارشد پیمان ناتو و در دیدارهای متعدد سران کشورهای غربی مانند اجلاس دو روزه اخیر وزیران خارجه قدرت‌های هفت کشور صنعتی در مونستر آلمان مطرح شده است.

وزیر خارجه ایران هفته گذشته و در پی سه ماه انکار، برای نخستین بار تایید کرد که حکومت تهران به روسیه پهپاد منتقل کرده، اما ادعا کرد که این امر پیش از آغاز جنگ اوکراین بوده و تهران از کاربرد آن‌ها در جنگ اوکراین «آگاهی نداشته است».

حسین امیرعبداللهیان در همین حال گفت که سخنی از ارسال موشک به روسیه در میان نیست.

اوکراین تاکید دارد که تهران با کمک نظامی به روسیه خود را شریک کشتار غیرنظامیان و ویرانگری در تاسیسات غیرنظامیان این کشور کرد.

رئیس جمهوری اوکراین بارها حکومت ایران را «دروغگویی با سابقه طولانی انکار و فریب» نامیده و جهان را به اتخاذ راهکارهای قاطع در برابر تهران فرا خوانده است. آقای زلنسکی پس از اظهارات وزیر خارجه ایران نیز گفت که تهران «دروغ» می‌گوید.

شمار زیادی از مقامات ایران و نهادهای جمهوری اسلامی پس از افشای اخیر کمک‌های تسلیحاتی تهران به مسکو مورد تحریم قرار گرفته و غرب تاکید دارد که تحریم‌های سنگین‌تر نیز می‌تواند در راه باشد.

روسیه در عملیات میدانی متحمل هزیمت‌های جنگی سنگین شده و در روزهای گذشته از شهر خرسون نیز عقب‌نشینی کرد. رئیس ستاد مسلح آمریکا روز ۱۸ آبان ارزیابی کرده بود که روسیه متحمل صد هزار کشته و مجروح شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.