مشکلات «مرد عنکبوتی» در خاورمیانه؛ امارات انیمیشن جدید را اکران نمی‌کند

0 16


اکران فیلم انیمیشنی جدید «مرد عنکبوتی» محصول شرکت «سونی» در خاورمیانه با چالش‌هایی مواجه شده است.

به گزارش رویترز، مجموعه سینماهای زنجیره‌ای «وکس» پنجشنبه بدون هیچ توضیحی اعلام کرد که امارات متحده عربی انیمیشن «مرد عنکبوتی: آن سوی دنیای عنکبوتی» را نمایش نمی‌دهد.

این انیمیشن به دلیل ارائه برخی مضامین تراجنسیتی در داستان، بحث‌های داغی را در فضای مجازی میان طرفداران و مخالفان در منطقه پدید آورده است.

این اثر دنباله «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» است که در سال ۲۰۱۸ اکران شد. اکران انیمیشن جدید از دوم ژوئن در آمریکا آغاز شد ‌و قرار بود از ۲۲ ژوئن در کشورهای حاشیه خلیج فارس به نمایش درآید.

سینماهای زنجیره‌ای وکس، از زیرمجموعه‌های گروه «ماجد الفطیم» در پاسخ به پرسشی در این زمینه در فیسبوک مسنجر، گفت که این انیمیشن در امارات اکران نخواهد شد. گروه ماجد الفطیم به درخواست برای اظهارنظر در این رابطه پاسخی نداد.

سینماهای زنجیره‌ای بزرگ در عربستان سعودی، قطر، کویت، عمان، و بحرین نیز هنوز این انیمیشن را در فهرست برنامه‌های اکران آینده خود قرار نداده‌اند.

هایلی استاینفلد صداپیشه شخصیت گوئن استیسی ‌

هایلی استاینفلد صداپیشه شخصیت گوئن استیسی ‌

این فیلم بحث‌های زیادی را درباره این که گوئن استیسی، از شخصیت‌های داستان، ترنس است به دنبال داشته، و در یکی از صحنه‌های آنونس نیز علامتی در پس‌زمینه تصویر دیده می‌شود که روی آن نوشته شده است: «از کودکان ترنس محافظت کنید.»

رویترز هنوز نتوانسته است مشخص کند که این موضوع دلیل عدم اکران انیمیشن در امارات متحده عربی است.

شورای رسانه‌ای امارات متحده عربی دوشنبه در توییتر اعلام کرد که «اجازه انتشار محتوای مغایر با ارزش‌ها و اصول این کشور، و استانداردهای محتوای رسانه‌ای آن را نخواهد داد.»

این شورا توضیحات بیشتری در این زمینه نداد و به مورد خاصی اشاره نکرد.

در خاورمیانه محافظه‌کار، هرگونه «انحراف» از هنجارهای جنسی و جنسیتی سنتی منطقه نوعی تابوشکنی است و در بسیاری از کشورها جرم محسوب می‌شود.

یک شهروند عربستان سعودی با اشاره به این که موافق عدم نمایش انیمیشن است، گفت: «ما نمی‌خواهیم به نسل بعدی نشان دهیم که این چیزها عادی است. این طبیعی نیست، دین ما می‌گوید که فقط جنسیت مرد و زن داریم.»

جوان دیگری گفت که عدم اکران انیمیشن در عربستان سعودی یک تصمیم داخلی است و این «حق ما است که نظرمان را بیان کنیم.»

هر چند به نظر می‌رسد که این انیمیشن در امارات متحده عربی، عربستان سعودی، و قطر اکران نخواهد شد، ولی مقامات و نهادهای دولتی این کشورها هنوز به صورت رسمی این موضوع را تأیید نکردند. کویت هم می‌گوید که هنوز این اثر را بررسی نکرده است.

امارات متحده عربی در ژوئن ۲۰۲۲، اکران انیمیشن بلند دیزنی-پیکسار با عنوان «لایت‌یر» را به دلیل نمایش شخصیت‌هایی همجنسگرا ممنوع کرد. وزارت فرهنگ و جوانان امارات آن هنگام گفت که این انیمیشن «استاندارد محتوای رسانه‌ای کشور را نقض کرده است.»

صداپیشه‌های شخصیت‌های اصلی انیمیشن

صداپیشه‌های شخصیت‌های اصلی انیمیشن

انیمیشن «مرد عنکبوتی: آنسوی دنیای عنکبوتی» یکی موفق‌ترین آثار سونی است که در نخستین هفته اکران خود بیش از ۱۲۰ میلیون دلار در گیشه فروخت و هنوز در بسیاری از کشورهای جهان صدرنشین جدول است.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.