مصوبه شورای عالی فضای مجازی همان طرح صیانت است

0 186یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید طرح کنترل و محدودسازی اینترنت در ایران با «دور زدن» مجلس، در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است.

آن‌طور که غلامرضا نوری قزلجه، نماینده استان آذربایجان شرقی گفته است: «آنچه که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، همان ساختار و چارچوب طرح صیانت است که با اندک تغییراتی در کمیسیون تصویب شده بود.»

وی با انتقاد از ارجاع «طرح صیانت» به شورای عالی فضای مجازی، اضافه کرده است: «آن ارجاع طرح صیانتی که توسط رئیس مجلس صورت گرفت نشان می‌دهد همچنان اراده‌ای متصور نیستند که مجلس از کیان خودش در حق قانون‌گذاری‌اش دفاع و صیانت کند.»

«طرح صیانت» پس از آن‌ در دستور کار مجلس قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی‌های متعدد، فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

اسفندماه سال ۱۴۰۰، کمیسیون مشترک مجلس که تحت عنوان «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» فعالیت می‌کند، با ۱۸ رای مثبت و یک رای منفی کلیات این طرح را که در راستای محدودسازی حداکثری اینترنت و افزایش کنترل نظامیان بر اینترنت تهیه شده است، تصویب کرد.

پیش از این هشدار داده شده بود هدف از تصویب این طرح که عنوان اصلی آن «طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» اعلام شده، اعمال محدودیت شدید در زمینه دسترسی به اینترنت است.

امکان تبدیل اینترنت به اینترانت (اینترنت داخلی) و نظارت همه‌جانبه بر محتوا و کاربران فضای مجازی از هشدارهای کارشناسان و نهادهای حقوق بشری در زمینه تصویب طرح صیانت است.

شماری از نهادهای بین‌المللی و داخلی حقوق بشری بارها درباره تصویب این طرح ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که در صورت تصویب آن، «مجموعه‌ای از حقوق اساسی مردم در ایران از جمله حق آزادی بیان و حق حریم خصوصی نقض خواهد شد».

به دنبال بالاگرفتن انتقادها از این طرح، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، آن را برای بررسی و تصویب به شورای عالی فضای مجازی ارجاع کرده بود.

شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۰ و با دستور علی خامنه ای تاسیس شد. رهبر جمهوری اسلامی به این شورا دستور داده با فضای مجازی «از حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی» به صورت «فعال» مواجهه داشته باشد.

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، در روزهای گذشته گفته بود: «طراحان طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی هم حضور دارند و قاعدتا وقتی دیدند که در مجلس نمی‌توانند کار را پیش ببرند، آن را به شورای عالی فضای مجازی بردند.»

محمدصالح جوکار، نماینده اصولگرای یزد و رئیس کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس هم در واکنش به انتقادها نسبت به این طرح گفته است: «تصمیم اول و آخر در خصوص طرح صیانت را شورایعالی فضای مجازی خواهد گرفت. این طرح، یک طرح تمام شده است؛ دنبال چه چیزی می‌گردید؟ به‌قول معروف، فلانی مُرد خاکش هم کردند شما دیگر به دنبال چه هستید؟»

در حالی که خبر تصویب این طرح در خارج از مجلس شورای اسلامی منتشر شده، برخی کاربران می‌گویند این طرح، طی ماه‌های اخیر به صورت اعلام‌نشده در حال اجرا بود.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، انتخاب، فرارو و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.