معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای در خطر؛ پوتین از آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک کروز با پیشرانه هسته‌ای خبر داد

0 4ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز پنجشنبه با اعلام «آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک کروز با پیشرانه هسته‌ای» هشدار داد که دومای روسیه ممکن است فروپاشی «معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای» را نیز تصویب کند.

پوتین در سخنرانی خود گفت که روسیه به طور موثر توسعه موشک کروز بوروستنیک و موشک بالستیک قاره‌پیمای سارمات را تکمیل کرده است.

این اعلان پوتین نگرانی‌ها در مورد افزایش تنش‌های هسته‌ای بین روسیه و غرب را افزایش خواهد داد.

اطلاعات کمی در مورد موشک کروز بوروستنیک وجود دارد، اما گفته می‌شود که این موشک می‌تواند برد و زمان پرواز طولانی‌تری نسبت به موشک‌های کروز معمولی داشته باشد.

از سوی دیگر، کارشناسان قابلیت اطمینان و ایمنی موشک کروز بوروستنیک را زیر سوال برده‌اند. در سال ۲۰۱۹، یک انفجار در حین آزمایش این موشک، هفت تن را کشت و باعث افزایش مختصر آلودگی رادیواکتیو شد.

پوتین همچنین گفت که روسیه برای آزمایش‌های هسته‌ای خود به معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای نیاز ندارد. او همچنین گفت که روسیه تهدیدی برای ایالات متحده یا سایر کشورها نیست.

رئیس‌جمهور روسیه، در فوریه امسال تعهد روسیه به «نیو استارت»، معاهده‌ای که تعداد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی دو کشور را محدود می‌کند، را تعلیق کرد.

این قرارداد در سال ٢٠١٠ میان باراک اوباما و دیمیتری مدودف، روسای جمهوری وقت ایالات متحده و روسیه، امضا شد و بر اساس آن هر یک از طرفین می‌تواند حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک هسته‌ای مستقر و ٧٠٠ موشک و بمب‌افکن مستقر داشته باشد و بازرسی‌های گسترده در محل را برای راستی‌آزمایی پایبندی‌شان در بر دارد.

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه ۶ مهر در به‌روزرسانی گزارش «استراتژی مقابله با تسلیحات کشتار جمعی» اعلام کرد که روسیه به‌عنوان «تهدید حاد» و چین به‌عنوان «تهدید فزاینده» معرفی شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.