معاون دادستان تهران: افزایش قیمت بلیط هواپیما مورد تایید نیست

0 11


 عباس فرزادنیا، معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران، در حاشیه بازدید از چند شرکت خطوط هوایی اظهارداشت:

افزایش قیمتی که اخیرا از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد، مصوبه ستاد تنظیم بازار را نداشت و مراجعی که به‌نوعی مجاز به پیشنهاد قیمت‌ها هستند، مکلفند که نظر ستاد تنظیم بازار را در مورد افزایش قیمت‌ها دریافت کنند.

وی افزود:

مصوبات متعددی که ستاد تنظیم بازار بر عهده داشته گویای این است که خدمات حمل و نقل هم در حوزه‌های ریلی، هوایی و جاده‌ای درون‌شهری و برون شهری مشمول قیمت‌گذاری است و حتما باید ستاد تنظیم بازار این قیمت‌گذاری را در نهایت تنفیذ و تصویب کنند.

معاون دادستان تهران و رئیس دادسرای ناحیه ۳۰ فرودگاه‌های تهران گفت:

شصت و ششمین مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی هم با حضور روسای قوا تشکیل می‌شود؛ آنجا هم به صراحت تصریح دارد که همه تصمیم‌گیری که دستگاه‌های مختلف، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها در مورد نرخ‌گذاری و قیمت‌گذاری دارند، در نهایت باید به تایید و تصویب ستاد تنظیم بازار برسد.

فرزادنیا اضافه کرد:

در وهله نخست باید بدانیم که در حوزه حمل و نقل، تعرفه‌ها و نرخ قیمت‌گذاری بلیط در حوزه خدمات هوایی باید در چارچوب مصوبات ستاد تنظیم بازار حرکت کرد و به‌لحاظ اینکه این روند انجام نشد، افزایش قیمت‌ها مورد تایید مراجع نظارتی و دستگاه قضایی نیست؛ بنابراین به‌صورت جدی به موضوع ورود پیدا کردیم و مصمم هستیم تک تک شرکت‌های هواپیمایی را از نزدیک بازرسی کرده و جایی که افزایش قیمت باشد، برخورد قانونی صورت گیرد.

معاون دادستان تهران و رئیس دادسرای ناحیه ۳۰ فرودگاه‌های تهران افزود:

تعدادی از بلیط‌ها توسط آژانس‌ها فروخته شده و باید اضافه دریافت از طریق آژانس‌ها با نظارت شرکت هواپیمایی برگردد. تعدادی هم به‌صورت مستقیم از سوی شرکت‌های هواپیمایی به فروش رفته که این شرکت‌های هواپیمایی خود مکلف هستند که این ارقام را پرداخت کنند.

وی گفت:

تا اعاده قیمت‌های فروش بلیط‌های هواپیمایی نظارت‌ خود را تحت مسئولیت دادسرای تهران و با حضور نمایندگان سازمان هوایی و سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از تولیدکنندگان مصرف‌کنندگان بر همه شرکت‌های هواپیمایی اعمال می‌کنیم تا قیمت‌ها به حالت قبل برگردد.

فرزادنیا اضافه کرد:

باید مژده دهم حسب بررسی‌هایی که به عمل آورده و بر اساس مذاکراتی که داشتیم، شرکت‌ها تمکین کردند و با تذکراتی که دادسرای تهران به شرکت‌ها داده است، عرضه قیمت‌های خلاف قانون متوقف شده و سامانه‌ها و سیستم‌های هواپیمایی در حال به روزرسانی به حالت قیمت‌های قبل از دی ماه هستند.

وی درباره اینکه مردم چگونه وضعیت برگشت پول خودرا پیگیری کنند، گفت:

در گام نخست خود شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند پاسخگو باشند. طی مذاکراتی که انجام دادیم، مکلف هستند پاسخگو باشند و اگر مردم در خصوص بازپرداخت اضافه دریافتی موفق نشدند، حتما از طریق سازمان هواپیمایی کشوری اقدام کنند.

فرزادنیا تاکید کرد:

دادسرای تهران سازمان، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت‌ تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیز چنانچه کسی پیگیر دریافت اضافه پرداختی شده و موفق به دریافت وجه اضافه نشده باشد، بازگشت مبلغ را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

سوم بهمن ۱۴۰۱، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته بود:

شرکت‌های هواپیمایی در اسرع وقت قیمت‌های تعیین شده بلیط هواپیما را به قیمت‌های قبل از دی سال جاری بازگردانند.

پس از آن نیز چهارم بهمن دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که قیمت بلیط هواپیما به‌طور میانگین در همه مسیرها تا ۳۰ درصد افزایش یافت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.