مقام معاونت زنان رئیسی مدعی است زنان ایرانی با «اقدامات یکجانبه قهرآمیز» مبارزه می‌کنند

0 12یک مقام معاونت زنان و خانواده ابراهیم رئیسی مدعی است که «مبارزه» زنان ایرانی با «اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه‌ای» است که «به طور غیرقانونی» علیه ملت ایران در جریان است.

خدیجه کریمی، مدیرکل بین‌الملل معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، در نشستی با حضور شماری از سفرا و نمایندگی‌های خارجی در ایران، توضیح بیشتری در مورد آنچه «اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه» توصیف کرد نداد، اما مدعی شد که «پیشرفت و درخشش همه‌جانبه زنان و دختران» ایرانی با وجود «فشار حاصل از اقدامات قهرآمیز یک جانبه، ظالمانه و غیرقانونی» رقم خورده است.

در ادبیات جمهوری اسلامی، «اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه» عمدتاً به تحریم‌های بین‌المللی اشاره دارد که با هدف توقف برنامه‌های موشکی و هسته‌ای، و مداخلات منطقه‌ای ایران اعمال شده‌اند.

این مقام معاونت زنان و خانواده ابراهیم رئیسی همچنین در این نشست آمارهایی را در مورد میزان تحصیل و اشتغال زنان در ایران مطرح کرد و با اشاره به موفقیت‌های ورزشی زنان و دختران ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی گفت که این موفقیت‌ها با وجود «حجابی که دنیا آن را محدودیت می‌نامد» به دست آمده است.

او در این میان به اعتراض‌های سراسری در ایران که حول شعار «زن، زندگی، آزادی» شکل گرفته و خشونت‌هایی که علیه معترضان و به‌ویژه زنان اعمال می‌شود، هیچ اشاره‌ای نکرد.

از زمان جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، خیابان‌های شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراض‌هایی بوده که گرچه به سرعت کلیت نظام حاکم بر ایران را هدف گرفت، اما محور اصلی آن مقابله با محدودیت‌هایی است که بر زنان در جامعه ایران اعمال می‌شود.

سرکوب شدید این اعتراض‌ها توسط نیروهای امنیتی تا به حال به کشته شدن نزدیک به ۳۰۰ معترض در شهرهای مختلف انجامیده که شمار قابل توجهی از آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

اعمال خشونت علیه معترضان و به‌ویژه زنان و کودکان محکومیت‌های بین‌المللی را به دنبال داشته و برخی کشورها از جمله کانادا، آمریکا، و فرانسه با یادآوری سرکوب بی‌رحمانه زنان در اعتراض‌های اخیر به ادامه عضویت ایران در کمیسیون مقام زن در سازمان ملل معترض هستند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.