مهسا امینی؛ مغازه‌داران برخی از شهرهای کردستان اعتصاب کردند

0 53


در ادامه اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی گزارش‌ها و تصاویری از اعتراضات در شماری از شهرهای کردستان متتشر شده

منبع تصویر، شبکه حقوق بشر کردستان

توضیح تصویر،

در ادامه اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی گزارش‌ها و تصاویری از اعتراضات در شماری از شهرهای کردستان متتشر شده

گزارش ها از ایران حاکی است که در برخی از شهرهای استان کردستان مغازه داران در اعتراض به جان باختن مهسا امینی شهروند ۲۲ ساله در زمان بازداشت گشت ارشاد، اعتصاب کرده اند و دست از کار کشیده اند.

بر اساس گزارش ها، سنندج، مهاباد، اشنویه، سقز مریوان، بوکان، پیرانشهر، کامیاران، شهرهایی هستند که از صبح امروز، اعتصاب در آنها آغاز شده است.

بی‌بی‌سی نمی‌تواند مستقلا این گزارش‌ها را تایید کند.

کاوه کرمانشاهی از اعضای مدیریت شبکه حقوق بشر کردستان، بی بی سی گفت در سقز و سنندج اصناف و موسسات خصوصی از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده بودند.
به گفته این عضو ارشد شبکه حقوق بشر کردستان، اینترنت در اکثر شهرهای کردستان با کاهش سرعت و اختلال مواجه است.

بنابر گزارش نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر کردستان در دیواندره هم جمعی از شهروندان همزمان با آغاز اعتصاب کسبه و بازاریان این شهر تجمع کرده‌اند.

در واکنش به جان باختن مهسا امینی، دو روز گذشته اعتراضات در شهرهای سقز و سنندج در استان کردستان برپا بوده و همزمان تجمعاتی در دانشگاه تهران و مشهد شکل گرفته است.

معترضان شعارهایی علیه حجاب اجباری، گشت ارشاد و آیت الله علی خامنه‌ای سر داده اند.

مهسا امینی برای سفر تفریحی از سقز به تهران سفر کرده اما از سوی گشت ارشاد بازداشت و طی چند ساعت بعد در بیمارستان بستری شد اما پس از سه روز اغما، درگذشت.

دلیل مرگ مهسا امینی از سوی برخی «ضربات به سر» در هنگام انتقال به خودروی نیروی انتظامی یا پس از آن در بازداشتگاه گشت ارشاد عنوان شده است.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران پیشتر گفته بود تاکنون گزارشی از ضرب و شتم مهسا امینی از سوی دستگاه‌های نظارتی ارائه نشده»و «براساس گزارشات ارائه شده این مرحومه مشکلات پزشکی قبلی داشته است.»

رسانه های حکومتی گفته اند که خانم امینی تومور مغزی و بیماری صرع داشته اما امجد امینی، پدر مهسا امینی به رسانه‌های ایران گفته دخترش هیچ بیماری‌ زمینه ای نداشته و کسانی که می‌گویند او صرع یا بیماری دیگری داشته «دروغ می‌گویند.»

فرمانده نیروی انتظامی تهران: خانم امینی در ون شوخی و مزاح می‌کرد

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

بیمارستان کسری تهران که مهسا امینی در آن بستری بود، پس از جان باختن او در پستی که در شبکه های اجتماعی منتشر و سپس حذف کرد توضیح داده بود که وی در زمان انتقال به بیمارستان علائم حیاتی نداشته

 همزمان با اعتراضات به جان باختن مهسا امینی در زمانی که تحت بازداشت گشت ارشاد قرار داشته، سرتیپ حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران گفته است گشت ارشاد «کار ایجابی می‌کند و حتی کسانی هم که شئونات را رعایت نکنند مثل خلاف رانندگی، صرفا مرتکب خلاف شده اند.»

سرتیپ رحیمی گفته «تهمت‌های ناجوانمردانه ای به پلیس زده شده» و در توضیح اقدامات گشت ارشاد گفته «کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود ، ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد به مقر منتقل می‌شوند.»

فرمانده نیروی انتظامی تهران درباره مهسا امینی گفته «پوشش و لباس خانم امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشر شده متفاوت بوده است» و «در زمان انتقال هیچ مشاجره و مقاومتی نبوده و حتی به گفته افراد دیگر داخل ون شوخی و مزاح توسط خانم امینی صورت گرفته است.»

اشاره سرتیپ رحیمی به کلاس آموزشی، تصاویر ضبط شده از دوربین های مداربسته نیروی انتظامی در بازداشتگاه گشت ارشاد است که بخشی از آن توسط تلویزیون حکومتی ایران منتشر شد.

امجد امینی پدر مهسا امینی پیش از این به روزنامه هم‌میهن چاپ تهران گفته بود «فیلمی هم که از بازداشتگاه نشان دادند، تقطیع شده بود. چرا آن موقع که دخترم را از ون پیاده کردند، نشان ندادند؟ چرا نشان ندادند در راهروهای بازداشتگاه چه اتفاقی افتاده؟»

در این فیلم فردی که به نظر می‌رسد مهسا امینی در حال صحبت با یکی از ماموران باشد او ناگهان از حال می‌رود و به زمین می‌افتد.

بیمارستان کسری تهران که مهسا امینی در آن بستری بود، پس از جان باختن او در پستی که در شبکه های اجتماعی منتشر و سپس حذف کرد توضیح داده بود که وی در زمان انتقال به بیمارستان علائم حیاتی نداشته است.

شماری گسترده از کاربران شبکه های اجتماعی به فاجعه جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داده اند و همزمان با حجاب اجباری مخالفت کرده اند.

در مراسم خاکسپاری مهسا امینی در سقز، بسیاری از زنان حاضر حجاب از سر برداشتند. در شبکه‌های اجتماعی هم شماری از کنشگران و کاربران زن به نشانه‌ خشم و همدردی موهای خود را از ته تراشیده‌اند.

جی کی رویلینگ نویسنده کتاب های هری پاتر که در ایران هم علاقمندان فراوانی دارد در پستی اینستاگرامی همراه عکسی از زنی که موی خود را به علامت اعتراض می زندSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.