مهسا امینی؛ نگرانی از بازداشت و خشونت علیه کودکان همزمان با ادامه اعتراضات

0 52


اعتراضات دانش آموزی در سنندج
توضیح تصویر،

اعتراضات دانش آموزی در سنندج

درحالی که گزارش‌ها حاکی از دستگیری و کشته شدن نوجوانان در اعتراضات ضدحکومتی در ایران است، یونیسف وابسته به سازمان ملل و یک نهاد دیگر حمایت از کودکان نسبت به اعمال خشونت و دستگیری دانش آموزان ابراز نگرانی کرده‌اند.

کاترین راسل، مدیرعامل صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، از «گزارش‌های مستمر درباره کشته و زخمی و بازداشت شدن کودکان و نوجوانان در ناآرامی‌های عمومی فعلی در ایران اظهار نگرانی شدید» کرده است.

یک روز پیشتر هم انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران با اشاره به حضور «گروه‌های سنی دهه‌ ۸۰ و گاهی حتی دهه ۹۰» در اعتراض‌های اخیر، از «دستگیری و نگهداری کودکان در شرایط نامطلوب تا کشته شدن» آنها انتقاد کرده بود.

این انجمن از «ناشکیبایی حاکمیت و بویژه نیرو‌های انتظامی و نظامی» و ناآشنایی آنها از شرایط خاص کودکی و نوجوانی که کار را به «اعمال خشونت علیه این گروه سنی کشانده» انتقاد کرد.

به گفته این انجمن «اعمال خشونت علیه این گروه سنی» به کشته شدن «۲۸ کودک» منجر شده است.

از اوایل هفته پیش بسیاری از مدارس ایران به خصوص مدارس دخترانه شاهد اعتراضاتی به موازات اعتراضات عمومی در ایران بود که از ۲۶ شهریور بعد از جان باختن مهسا امینی آغاز شد. خانم امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد درگذشت.

امجد پدر مهسا امینی گفته که شاهدان عینی به خانواده او گفته‌اند مهسا توسط ماموران گشت ارشاد مضروب شده بود. او ساعاتی بعد از بازداشت به کما رفت و سه روز بعد درگذشت. نیروی انتظامی دست داشتن در مرگ او را رد می‌کند.

در این اعتراضات دانش آموزان با شعار «زن، زندگی، آزادی» در خیابان‌ها راهپیمایی کردند اما در روزهای اخیر گزارش‌هایی از مراجعه ماموران و مدارس و بازداشت آنها حکایت دارد. از جمله روز دوشنبه ۱۸ مهر گزارش هایی از بازداشت شماری دانش آموز دختر در بندرعباس منتشر شد.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، به این بازداشت ها اذعان کرده است.

او به روزنامه شرق گفت که تعداد دانش‌آموزان بازداشتی «زیاد نیست» اما «نمی‌توانم آمار دقیقی از تعدادشان بدهم».

او همچنین گفت: «در این شرایط و مرحله ممکن است این دانش آموزان به شخصیت‌های ضداجتماعی تبدیل شوند که می خواهیم آنها را اصلاح کنیم.»

او گفت «دانش آموزی در زندان نداریم و مواردی هم اگر بازداشت باشند برای بحث اصلاح و تربیت است که در مرکز روانشناسی هستند و دوستان کارشناس کارشان را انجام می‌دهند تا بعد از اصلاح به محیط مدرسه برگردند.»

روز سه شنبه تصاویر اعتراض خیابانی تعدادی از دختران دانش‌آموز یکی از مدارس سنندج برای بی‌بی‌سی فارسی ارسال شد. این دختران شعار «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند. محل دقیق و تاریخ این ویدیو برای بی‌بی‌سی فارسی مشخص نیست.

در این روز تجمع‌های تازه‌ای هم در دانشگاه های اطراف ایران برگزار شد.

ادامه اعتراضات

روز سه‌شنبه – ۱۹ مهر – ویدیوهای ارسالی حاکی از ادامه اعتراضات از از جمله در یزدانشهر و نجف‌آباد اصفهان، طبس و قم است.

این درحالی است که فضا در شهرهای کردنشین هم همچنان ناآرام است.

سازمان حقوق بشر هه‌نگاو در نروژ در این روز گفت که «در جریان اعتراضات چند روز گذشته در کردستان دستکم‌ ۵ شهروند با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی جانشان را از دست داده و ۲ شهروند نیز زیر شکنجه جانباخته و بیش از ۴۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.»

روز شنبه تجمع و اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف ایران برگزار شد و سنندج در کانون شدیدترین برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان قرار داشت.

هه‌نگاو می نویسد: «بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از روز شنبه ۱۶ مهرماه هم‌زمان با اعتصابات گسترده در شهرهای مختلف کردستان و ایران، شاهد اعتراضات شدید مردمی بوده‌ایم که در چندین شهر این اعتراضات با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و در شهرهای ثلاث‌باباجانی، سنندج، دهگلان، سقز، مریوان، دیواندره، بوکان، مهاباد، کرمانشاه و جوانرود دست‌کم ۷ شهروند جانشان را از دست داده و ۴۳۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.»

اعتراضات و اعتصابات در شهرهای استان کردستان همچنان ادامه دارد و روز سه‌شنبه گزارش های متعددی از اعزام نیرو و «اداوت نظامی و نیمه سنگین» به شهرهای کردنشین مخابره شده و همزمان تصاویر زیادی از تیراندازی ماموران و شلیک مستقیم به سوی معترضان و همچنین سنگ باران نیروهای امنیتی و انتظامی از سوی معترضان منتشر شده است.

تصاویری که از اعتراضات شب گذشته در سقز به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده نشان می‌دهد نیروهای امنیتی بعد از پرتاب سنگ و آجر از یک محله فرار می‌کنند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو می‌گوید به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد نیروهای حکومت جمهوری اسلامی ایران در شهر سنندج با اسلحه‌های کالیبر ۵۰ منازل شخصی مردم را هدف قرار دادەاند.

سازمان عفو بین‌الملل هم با انتشار پیامی در توییتر از سرکوب معترضان در سنندج ابراز نگرانی کرد.

عفو بین‌الملل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت «از سرکوب اعتراض‌ها در سنندج، استان کردستان، به توجه به گزارش‌های منتشر شده درباره کاربرد تسلیحات گرم و شلیک گاز اشک‌آور حتی به درون خانه‌های مردم» نگران است.

این نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشر خواستار حمایت جهانی شد و نوشت «مقامات جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایات خود به قطع شبکه‌های اینترنت و تلفن همراه ادامه می‌دهند. کشورهای جهان باید فورا مراتب اعتراض خود را با سفرای ایران مطرح کنند و از آن‌ها بخواهند که فورا به سرکوب اعتراضات پایان دهند و به حق آزادی تجمعات مسالمت آمیز احترام بگذارند.»

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بیانگر ادامه برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با معترضان در سنندج در شامگاه دوشنبه هجدهم مهر است.

دستگیری کارگران صنعت نفت

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از بازداشت یازده نفر از کارگران پیمانی شرکت نفت خبر داده است.

گفته شده این افراد در جریان اعتراض و اعتصاب روز دوشنبه در عسلویه بازداشت شده‌اند.

کارگران پتروشیمی‌ در عسلویه، کنگان و همچنین فاز دوم پالایشگاه آبادان از روز دوشنبه اعتصاب کرده بودند.

همزمان بنابر گزارش‌ها، گروهی از معترضان در تهران و کردستان خواستار برگزاری اعتراضات سراسری در مخالفت با سرکوب سنندج و زاهدان و همچنین حمایت از اعتصابات در مناطق نفتی ایران شده‌اند.

در روزهای اخیر فراخوان «جوانان محلات تهران و چندین گروه دیگر از معترضان» در شبکه های اجتماعی دست به دست شده که از حامیان اعتراضات سراسری دعوت شده «در حمایت از مردم سنندج، کارگران عسلویه و مردم زاهدان روز چهارشنبه ٢٠ مهرماه» به خیابان‌ها بروند.

بنابر گزارش‌ها، مرکز همکاری احزاب کردستان ایران هم از این فراخوان استقبال کرده است.

معترضان شنبه گذشته هم در پی فراخوانی که برای حمایت از دانشجویان و دانش آموزان داده شده بود اعتراضات متعددی در شهرهای مختلف ایران برگزار کردند.

سایر تحولات:

 • مصطفی نیلی وکیل دادگستری خبر داده که جمعی از وکلای دادگستری در ایران در اعتراض به «نقض حقوق و آزادی‌های اساسی و بنیادین ملت» روز چهارشنبه ۲۰ مهرما (فردا) در مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز حاضر خواهند شد
 • شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشته: «به مردم و جوانان دلاور سنندج که در چند روز گذشته با نبردی جانانه به انقلاب ملی ایران تداوم بخشیده‌اند، درود می‌فرستم امروز، حمایت از هم‌میهنان‌مان در سنندج، و نیز در زاهدان که پس از آن جمعه خونین، هم‌چنان زیر ضرب و سرکوب قرار دارند، یک وظیفه ملی است».
 • داریوش اقبالی خواننده سرشناس ایرانی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی از اعتراضات مردم و جوانان در داخل ایران حمایت کرد و گفت اروپا و آمریکا باید پشت مردم ایران بایستند نه حکومت جمهوری اسلامی
 • روز سه‌شنبه – ۱۹ مهر – تظاهرات بزرگی در شهر وایمار آلمان که محل زندگی گوته، فیلسوف و شاعر بزرگ این کشور است برگزار شد که در آن صدها نفر در حمایت از اعتراضات چهار هفته گذشته در ایران، شعار سر دادند
 • تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شعاردهی شبانه در محله‌های چیتگر، کامرانیه و مرزداران در تهران را در شب نوزدهم مهر نشان می‌دهد
 • میشل و باراک اوباما به مناسبت ۱۱ اکتبر، روز جهانی دختر، در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند از «شجاعت دختران معترض» در ایران به وجد آمده‌اند و این که آنچه آنها در اعتراضات خود مطالبه می‌کنند «حقوق جهانشمول» آنهاست
 • بیش از ۸۰۰ عضو سازمان نظام پزشکی ایران در اعتراض به سخنان رئیس این سازمان در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سخنان محمد رئیس‌زاده، که پیشتر در گفتگو با خبرگزاری فارس معترضان را «اغتشاش‌گر و تجزیه‌طلب» توصیف کرده بود، با امضای بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که نه تنها او را سخنگوی جامعه درمانگران نمی‌دانند، بلکه خود را «پشتیبان مردم» می‌دانند
 • هوشنگ پوربابایی وکیل مصطفی تاجزاده، معاون پیشین وزیر کشور ایران، خبر داده که موکلش به اتهام های اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ۵ سال حبس، نشر اکاذیب ۲سال و تبلیغ علیه نظام ۱ سال حبس محکوم شده است
 • گزارش ها از ایران حاکی از تجمع دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت تهران در روز سه شنبه بود. دانشجویان دختر و پسر در این دانشگاه شعار «زن، زندگی، آزادی» و «مرد میهن، آبادی» سر داده‌اند.
 • فرشته تابانیان، وکیل دادگستری در اهواز مرکز استان خوزستان گفته است شهروند ایرانی که دادگاه برای آزادی پسر بازداشتی‌اش ۷۰۰ میلیون وثیقه تعیین کرده و او‌ قادر به تامین آن نبوده، امروز «در کنار دادگاه انقلاب اهواز خودکشی کرده است.» به گفته خانم تابانیان این مرد پس از اقدام به خودکشی از سوی شهروندان نجات داده شده اما مشخص نیست که حال عمومی وی اکنون در چه وضعیتی است
 • تیم ملی فوتبال زنان سوئد که روز سه شنبه برای تیم فرانسه به میدان رفت و با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شد، در روز جهانی دختر، این مسابقه را به دختران معترض ایران تقدیم کرده است. بازیکنان تیم سوئد در عکس یادگاری پیش از مسابقه پیراهنی را مقابل دوربین گرفتند که روی آن نوشته شده بود« «برای دخترانمان در ایران بازی می‌کنیم».
 • محسن امیریوسفی رئیس کانون کارگردانان سینمای ایران، با حکم دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری و چهار سال ممنوعیت از فعالیت صنفی محکوم شد. اتهام او امضای بیانیه “تفنگت را زمین‌ بگذار” و دفاع صنفی از سه کارگردان زندانی عضو کانون کارگردانان، جعفر پناهی، محمد رسول اف و مصطفی آل احمد است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.