موج تازه بازداشت جوانان و نوجوانان در محلات زاهدان پس از برگزاری شانزدهمین جمعه اعتراضی

0 5پس از آن که روز جمعه سی‌ام دی ماه با وجود محدودیت‌ها و استقرار گسترده نیروهای امنیتی در زاهدان، بار دیگر مردم معترض پس از نماز جمعه به خیابان آمده و شعارهای ضد حکومتی سردادند، موج دیگری از بازداشت‌های محله به محله در این شهر آغاز شده است.

سایت حال‌وش، که اخبار استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، گزارش داد که این بازداشت‌ها در مناطق بعث، شیرآباد و کریم‌آباد زاهدان ابعاد گسترده‌تری داشته است.

بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی و نیروهای لباس شخصی، در مناطق مختلف این شهر شهروندان بلوچی را مدارک هویتی نداشته و یا این مدارک را در هنگام بازرسی‌های خیابانی همراه نداشته باشند، بازداشت کرده و آنها را به همراه مهاجران افغان و ازبکستانی مقیم در زاهدان «رد مرز» می‌کنند.

«رد مرز» در ایران معمولا برای اتباع خارجی غیرمجاز به ویژه آن دسته از شهروندان افغانستان استفاده می‌شود که بدون اخذ ویژه و به شکل غیرمجاز وارد ایران می‌شوند.

به نوشته حال‌وش در بازداشت‌های عصر و شامگاه جمعه سی‌ام دی ماه، نیروهای کلانتری در مناطق بعث، شیرآباد و کریم‌آباد تعدادی از جوانان بلوچ را بازداشت کردند که خانواده‌های این جوانان در مقابل کلانتری‌های این مناطق تجمع اعتراضی کرده و خواستار آزادی فرزندان خود شدند.

این سایت افزود که شمار زیادی از مهاجران افغان و ازبکستانی مقیم زاهدان هم با وجود داشتن مجوز اقامت توسط نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شده‌اند.

نیروهای امنیتی در منطقه بازار مشترک زاهدان اقدام به بازداشت این اتباع افغانستانی و ازبکستانی مقیم زاهدان و به مالکان مغازه‌ها و کسب‌وکارها را تهدید کرده‌اند که «نباید به این افراد سنی مذهب» با وجود داشتن کارت اقامت، مغازه اجاره داده و یا از آنها خرید کنند.

از آغاز اعتراضات در زاهدان و دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان تاکنون تعداد زیادی از نوجوانان و کودکان در این استان بازداشت شده‌اند که به گفته کمپین فعالین بلوچ از سرنوشت و وضعیت بسیاری از این کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال اطلاعی در دست نیست.

موج دیگری از بازداشت‌ها نیز از دوشنبه دوازدهم دی ماه در شهر زاهدان آغاز شد که خبرگزاری دولتی ایرنا آن را عملیات مشترک وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان عنوان کرد و به نقل از یک «منبع آگاه که خواسته نامش ذکر نشود»، بازداشت شدگان را «اراذل و اوباش و سارقان مسلح زاهدان» خواند.

شمار بازداشت شدگان در این موج از دستگیری‌ها طی چند روز در زاهدان به ۱۱۳ تن رسید و کمپین فعالین بلوچ روز شانزدهم دی ماه هشدار داد که بسیاری از این کودکان و نوجوانان بازداشت شده در معرض فشار برای «اخذ اعترافات اجباری» و احکام سنگین قرار دارند.

از هنگام «جمعه خونین زاهدان» در هشتم مهر ماه که در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سوی مردم و نمازگزاران اهل سنت، «نزدیک به یکصد نفر از مردم کشته شدند» تاکنون شهر زاهدان شاهد برگزاری شانزده جمعه اعتراضی با جمعیت چندین هزار نفری بوده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.