موج جدید برخورد با معترضان زاهدانی؛ بازداشت ۷۰ شهروند بلوچ در ۷۲ ساعت

0 12یک فعال و زندانی سیاسی سابق بلوچ از بازداشت گسترده شهروندان سیستان و بلوچستان در ۷۲ ساعت اخیر خبر داده است.

محمدصابر ملک‌رئیسی، زندانی سیاسی سابق و فعال رسانه‌ای بلوچ، با انتشار رشته توییتی از بازداشت دست کم «۷۰ شهروند بلوچ» ظرف «۷۲ ساعت» در زاهدان و به گفته او با «عناوین واهی» خبر داده است.

بر پایه این گزارش، ملک‌رئیسی از «گسترش بازداشت‌ها» و استقرار «حکومت نظامی به معنای واقعی» در زاهدان خبر داده و نوشته است: تجمع «دو نفر بیش‌تر» در هر مکان مساوی با «بازداشت» است.

زاهدان از هشتم مهرماه که تجمع مسالمت‌آمیز معترضان پس از نمازجمعه این شهر با تیراندازی توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی به خشونت کشید و به گفته نهادهای حقوق بشری نزدیک به یکصد نفر از جمله چندین کودک نیز کشته شدند، شاهد اعتراضات هفتگی است.

محمدصابر ملک‌رئیسی با بیان این که زاهدان «تبدیل به بازداشت‌گاه بزرگی» برای زاهدانی‌‌ها شده، نوشته است که از شامگاه یکشنبه یازدهم دی‌ماه در محلات مختلف شهر با «طرح ضربتی (وزارت) اطلاعات و اطلاعات سپاه» بسیاری از جوانان و نوجوانان بلوچ «بازداشت شده‌اند.»

این اتفاقات همزمان با آن روی‌می‌دهد که در ماه‌های اخیر، میزان صدور یا اجرای حکم «اعدام» در سیستان و بلوچستان نیز افزایش چشمگیری یافته و با اعتراض نهادهای حقوق بشری مواجه شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.