موج دیگری از حملات موشکی روسیه به اوکراین؛ توافق صادرات غله شد

0 6ارتش روسیه روز پنجشنبه ۲۶ آبان در موج دیگری از حملات گسترده موشکی تاسیسات و زیرساخت های انرژی و یک کارخانه بزرگ تولید پیشرانه موشک را هدف قرار داد. مقامات اوکراینی این حملات را تروریسم روسیه توصیف و محکوم کردند.

همزمان، سازمان ملل اعلام کرد که توافق بین المللی مربوط به صادرات غله اوکراین که روز ۳۰ آبان مدت آن به پایان می‌رسید تمدید شده است.

به گفته دولت اوکراین نقاط متعددی از جمله در بندر اودسا واقع در جنوب، کی یف، شهر دنیپرو در مرکز و ناحیه زاپروژیا در جنوب شرقی این کشور مورد اصابت موشک قرار گرفته اند. مقامات اوکراینی تعداد تلفات را چهار کشته و دهها مجروح اعلام کرده و گفتند که یکی از موشک ها به یک ساختمان مسکونی در شهر زاپروژیا اصابت کرده و دو نفر کشته به جا گذاشته است.

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین گفت یکی از اهداف این حملات موشکی گسترده که دومین مورد طی هفته جاری است کارخانه های صنایع دفاعی در اطراف شهر دنیپرو بوده است. او در مورد خسارات این حملات توضیحی ندارد ولی شرکت دولتی انرژی «نفت و گاز» گفت تاسیسات گاز در شرق اوکراین به شدت آسیب دیده و یا کاملا نابود شده اند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین ویدئویی را منتشر کرد که به نظر میٰرسد توسط دوربین یک خودرو ضبط شده و در آن می توان انفجار مهیب ناشی از اصابت یکی از موشک ها به شهر دنیپرو را مشاهده کرد.

او در پیامی همراه با این ویدئو نوشت:«مهم نیست که تروریست چه میٰ‌خواهند، مهم نیست که هدف آنها چیست. ما باید این زمستان را تحمل کنیم و در بهار حتی از اکنون قوی تر و برای آزادسازی تمامی قلمرو اوکراین از امروز نیز آماده تر باشیم.»

به گفته مقامات محلی دراستان های مختلف اوکراین حداقل ۱۵ نفر در شهر دنیپرو، سه نفر در شهر خارکیف واقع در شمال شرقی و یک نفر نیز در بندراودسا مجروح شده است. مقامات اوکراینی همچنين گفتند که روز پنجشنبه در جبهه های شرقی نبردهای سنگینی روی داده است.

شهردار ملیتوپول در جنوب شرقی اوکراین گفت که تمامی زیرساخت های تولید گرما در این شهر از کار افتاده و یا به دلیل نبود سوخت و قطع برق کار آنها متوقف شده است. سایر نقاط اوکراین نیز به دلیل خسارات ناشی از حملات موشکی روز سه شنبه با همین مشکل مواجه هستند.

مدیرعامل بزرگترین شرکت خصوصی تولید انرژی در اوکراین گفت قطع برق در برخی از نقاط کشور ممکن است چندین روز دیگر ادامه یابد. او به خبرگزاری اوکراینی اینترفکس گفت:«متاسفانه در بسیاری از مناطق فقط دو تا سه ساعت در روز می توانیم برق را تامین کنیم.»

انهدام تعدادی از موشک‌های روسیه

ارتش روسیه در هفته‌های اخیر حملات موشکی و پهپادی به تاسیبات و زیر ساخت‌های انرژی اوکراین را تشدید کرده است. مسکو حمله به اهداف غیرنظامی را تکذیب کرده و ادعا می‌کند که هدف اصلی تهاجم نظامی به اوکراین از روس تباران ساکن نواحی شرقی این کشور و از بین بردن گروه‌های ناسیونالیست و خطرناک اوکراینی است.

به نظر می‌رسد شدت و دامنه این حملات در مقایسه با حملات موشکی و پهپادی روز سه شنبه محدودتر بوده است. بر اثر حملات روز سه شنبه که در آن بیش از صد موشک و پهپاد شلیک شد برق بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت اوکراین قطع شده است.

اوکراین می‌گوید ارتش این کشور تعداد زیادی از موشک ها و پهپادهای روسیه را در حملات هفته های اخیر منهدم کرده است. مقامات محلی در کی یف گفتند که درحملات روز پنجشنبه پدافند ضد هوایی اوکراین چهار موشکی و پنچ پهپاد ایرانی «شاهد» را در آسمان و قبل از اصابت به پایتخت منهدم کرده است.

مقامات اوکراینی در واکنش به تشدید حملات موشکی روسیه تاکید کردند که این کشور به مقاومت ادامه خواهد داد و از حامیان غربی اوکراین خواستند سامانه‌ها و تسلیحات ضد هوایی بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند.

آندری یرماکف رییس دفتر رییس جمهوری اوکراین در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت:«دشمن فکر می کند که با حمله به تاسیسات انرژی و خنجر زدن از پشت می تواند ما را تضعیف کند. این تاکتیک ساده لوحانه بازنده‌های بزدل است و ما برای مقابله با آن آماده هستیم . آنها موفق نخواهند شد. آنها را شکست خواهیم داد.»

تمدید توافق

همزمان، سازمان ملل اعلام کرد که توافق بین المللی مربوط به صادرات غله اوکراین تمدید شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه با انتشار بيانيه ای خبر داد که توافق مربوط به تامین مسیرهای امن کشتیرانی برای صادرات غله اوکراین که مدت آن روز شنبه ۳۰ آبان به پایان می‌رسید برای چهار ماه دیگر تمدید شده است.

آقای گوترش در بیانیه افزود:«سازمان ملل در عین حال به برطرف کردن موانع موجود برای صادرات مواد غذایی کودشیمیایی روسیه که بخشی از این توافق بوده کاملا متعهد است.»

وزارت خارجه روسیه تمدید این توافق را تایید کرد و رییس جمهوری اوکراین آن را «تصمیم مهمی برای مقابله با بحران مواد غذایی در جهان» توصیف کرد.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.