موشک‌های روسیه به خاک لهستان اصابت کرد و دو نفر را کشت

0 6یک مقام اطلاعاتی آمریکا می‌گوید موشک‌های روسیه روز سه‌شنبه ۲۴ آبان به خاک لهستان اصابت کردند که در جریان آن دو نفر کشته شدند.

مقام یاد شده که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس این خبر را اعلام کرد. آسوشیتدپرس می‌گوید که منبع دوم هم احتمال اصابت موشک‌های روسیه به نقطه‌ای در خاک لهستان در ۱۵ کیلومتری مرز اوکراین را تایید کرده است.

در صورت تایید این خبر، این نخستین بار خواهد بود که در جریان جنگ ۹ ماهه اوکراین خاک یک کشور عضو ناتو هدف حملات روسیه قرار می‌گیرد.

آتش‌نشانان لهستانی روز سه‌شنبه اعلام کردند که دو نفر در نتیجه انفجاری در پِرزودوف، روستایی در شرق کشور در نزدیکی مرز اوکراین، کشته شدند.

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان، خواستار برگزاری نشست اضطراری کمیته امنیت ملی و امور دفاعی شده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که در حال حاضر نمی‌تواند این گزارش را تایید کند.

پاتریک رایدر در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: «ما از گزارش‌ رسانه‌ها مبنی بر این‌که دو موشک روسیه به نقطه‌ای در خاک لهستان در نزدیکی مرز اوکراین اصابت کرده است، آگاه هستیم. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی که این گزارش‌ها را تایید کند در اختیار نداریم و در حال تحقیق هستیم».

کاخ سفید هم می‌گوید فعال نمی‌تواند این گزارش‌ها را تایید کند و در حال همکاری با دولت لهستان برای جمع‌آوری اطلاعات هستیم.

با این حال، ودانت پتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این گزارش‌ها را «فوق‌العاده نگران‌کننده» خواند و گفت واشینگتن در حال کار روی این موضوع است که ببیند چه اتفاقی افتاده و گام‌های مناسب بعدی چه باید باشد.

روسیه روز سه‌شنبه شهرهای مختلف اوکراین را هدف حملات موشکی قرار داد که شدیدترین موج موشک‌باران روسیه به خاک اوکراین طی ۹ ماه تهاجم مسکو بوده است.

ستاد عالی نیروهای مسلح اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه شامگاه سه‌شنبه با ۱۱۰ فروند موشک و ۱۰ فروند پهپاد انتحاری ساخت ایران مناطق مختلف این کشور را هدف حملات خود قرار داد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در این زمینه گفته که زیرساخت‌های انرژی کشور مانند گذشته از اهداف اصلی حملات روسیه بوده است.

مسکو معمولا پس از تحمل شکست‌های سنگین در صحنه جنگ، اقدام به موشک‌باران مناطق غیرنظامی اوکراین می‌کند.

وزارت دفاع روسیه شامگاه سه‌شنبه حمله موشکی به خاک لهستان را رد کرده و گفته که این یک «تحریک عامدانه» است. در بیانیه این وزارتخانه آمده که هیچ حمله‌ای به اهداف نزدیک مرز اوکراین و لهستان از سوی روسیه صورت نگرفته است.

کاخ کرملین هنوز در این زمینه واکنشی نشان نداده است.

مولدوای دیگر کشور همسایه اوکراین نیز از حملات موشکی روسیه بی‌نصیب نماند. گزارش شده، پس از این‌که یک خط اصلی انتقال برق به مولداوی هدف قرار گرفت، این کشور کوچک در خاموشی گسترده فرو رفته است.

گزارش‌ها حاکی است که ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، دستور تشکیل جلسه فوری شورای دفاعی این کشور را داده است.

رئیس‌جمهوری لیتوانی نیز با لهستان ابراز همبستگی کرده و گفته که کشورش آماده دفاع از هر وجب خاک کشورهای عضو ناتو است.

پیتر فیالا، نخست‌وزیر جمهوری چک، هم گفته است: «اگر لهستان تایید کند که موشک به خاک آن اصابت کرده است، این تشدید تنش از سوی روسیه خواهد بود. ما قاطعانه پشت سر متحدان خود در اتحادیه اروپا و ناتو خواهیم بود».

نخست‌وزیر اسلواکی هم از انفجار در خاک لهستان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید با متحدان‌مان در مورد این موضوع مشورت می‌کنیم.

نخست‌وزیر بلژیک در بیانیه‌ای «حادثه» رخ داده در خاک لهستان را قویا محکوم کرده و گفته که کشورش در کنار لهستان می‌ایستد.

الکساندر دِ کرو در توئیتی نوشت: «ما همه جزئی از خانواده ناتو هستیم».

یک مقام ناتو هم گفته که در حال بررسی گزارش‌های منتشر شده هستیم.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و رویترز/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.