موفقیت فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» در جوایز سینمایی بفتا

0 7فیلم آلمانی «در جبهه غرب خبری نیست» در مراسم اعطای جوایز سینمایی بفتا که غروب یکشنبه برگزار شد در رشته‌های مهم جوایز زیادی دریافت کرد. به گفته کارشناسان، موفقیت در بفتا می‌تواند اقبال این فیلم در جوایز اسکار را افزایش دهد.

«در جبهه غرب خبری نیست» بر اساس کتاب داستانی با همین عنوان به قلم اریش ماریا رمارک، نویسنده آلمانی که در سال ۱۹۲۸ منتشر شد ساخته شده است. حوادث این داستان که در جبهه‌های غربی جنگ جهانی اول بین ارتش آلمان و نیروهای متفقین از جمله بریتانیا و فرانسه روی می‌دهد از نگاه یک سرباز جوان آلمانی است.

این فیلم که محصول شرکت «نتفلیکس» است در چهارده رشته نامزد شد و یکی از موفق‌ترین فیلم‌های به زبان غیر انگلیسی در تاریخ جوایز بفتا است.

«در جبهه غرب خبری نیست» به کارگردانی ادوارد برگر، کارگردان آلمانی، جوایز مهم بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین فیلم به زبان غیرانگلیسی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین صدابرداری و موسیقی متن را از آن خود کرد.

مالته گرونت، تهیه‌کننده فیلم هنگام دریافت جایزه خود برای بهترین فیلم گفت: «به عنوان یک فیلم آلمانی زبان که در رشته‌های زیادی نامزد شده، دریافت این همه جایزه واقعا خارق العاده است.»

«در جبهه غرب خبری نیست» حکایت یک مرد جوان آلمانی است که تحت تاثیر تبلیغات مسموم ناسیونالیستی و دست راستی به جنگ می‌رود و فکر می‌کند که جنگ چیزی بیش از یک ماجراجویی نیست. این یکی از پیام‌های مهم اریش ماریا رمارک، نویسنده کتاب است که پس از گذشت حدود یک قرن از انتشار آن هنوز مصداق دارد.

در این دوره بفتا، آستین باتلر به خاطر ایفای نقش الویس پرسلی در فیلم «الویس» جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول را دریافت کرد. او هنگام دریافت جایزه از خانواده پرسلی تشکر کرد و گفت: «امیدوارم باعث افتخار شما شده باشم. این جایزه یک دنیا برایم ارزش دارد.»

کیت بلانشت برای ایفای نقش رهبر ارکستر برلین که یک زن همجنسگراست در فیلم «تار» جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول را دریافت کرد. در این فیلم زندگی حرفه‌ای شخصیت داستان تحت تاثیر یک رسوایی مربوط به آزار جنسی به خطر می‌افتد.

کیت بلانشت ایفای این نقش را «بسیار خطرناک توصیف کرد که به طور بالقوه می‌تواند به فعالیت سینمایی او پایان دهد.»

او برای ایفای همین نقش در اسکار امسال نیز نامزد شده است.

«بنشی‌های اینتشرین» فیلم تراژدی- کمدی سیاه به کارگردانی مارتین مک دونا و محصول جمهوری ایرلند جایزه فیلم بریتانیایی برجسته امسال و علاوه بر این، جایزه بهترین فیلمنامه اوریجینال و جوایز بازیگران زن و مرد نقش مکمل را از آن خود کرد.

«ناوالنی» فیلمی در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی، سیاستمدار منتقد کرملین توسط عوامل اطلاعاتی روسیه جایزه بهترین مستند را به دست آورد. تهیه‌کنندگان فيلم این جایزه را به آقای ناوالنی و کریستو گروزف، روزنامه‌نگار تحقیقی اهل بلغارستان اهدا کردند که در برملا کردن این توطئه نقش مهمی ایفا کرده است.

کریستو گروزف که دولت روسیه در ماه دسامبر او را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد، روز جمعه به رسانه‌های بریتانیایی گفت به دلایل امنیتی حضور او در مراسم اعطای جوایز بفتا توسط پلیس بریتانیا منع شده است.

پلیس بریتانیا اما در واکنش گفت برای ممنوع کردن حضور افراد در یک اجتماع خصوصی اختیارات قانونی ندارد و چنین تصمیمی نگرفته است. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد حضور مدعوین بر عهده برگزار کنندگان مراسم است.

در مراسم بفتا به الیزابت دوم، ملکه بريتانيا که سال گذشته درگذشت ادای احترام شد. هلن میرن، بازیگر بریتانیایی که به خاطر ایفای نقش الیزابت دوم در فیلم «ملکه» محصول سال ۲۰۰۶ جایزه بفتا و اسکار را دریافت کرده است در این مورد سخنرانی کرد.

مراسم بفتا، جوايز آکادمی فيلم بريتانيا، همه ساله در ماه فوريه برگزار می شود و در آن علاوه بر محصولات سينمايی بريتانيا تعدادی فيلم از کشورهای ديگر از جمله به زبان‌های غيرانگليسی حضور دارند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.