مولوی عبدالحمید ابقای جنتی در دبیری شورای نگهبان را نشانه «فقدان اراده» برای تغییر دانست

0 9امام جمعه اهل سنت زاهدان ابقای احمد جنتی در سمت دبیری شورای نگهبان را نشانه «فقدان اراده» در مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی برای «تغییر سیاست‌های اشتباه» خواند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی شامگاه دوشنبه ۲ مرداد ماه در صفحه توییتر خود نوشت: «شورای نگهبان با گزینش مستقیم و غیرمستقیم مدیران ناتوان، کشور را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.»

وی در ادامه این توییت تاکید کرد که ابقای مجدد «آیت‌الله احمد جنتی به دبیری شورای نگهبان نشان می‌دهد هیچ اراده‌ای در حاکمیت برای تغییر سیاست‌های اشتباه گذشته وجود ندارد.»

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی از آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در ایران و به ویژه پس از کشته شدن نزدیک به یکصد تن از مردم با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در واقعه موسوم به «جمعه خونین زاهدان»، اعتراضات صریحی را متوجه مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی کرده است.

احمد جنتی ۹۷ ساله که روز ۲۸ تیر ماه سال جاری با رای اعضای شورای نگهبان برای سی‌ویکمین سال پیاپی در مقام دبیری این شورا ابقا شد، پیشتر بارها به دخالت در امور انتخابات و جانبداری از نامزدهای جناح اصولگرا متهم شده است.

جنتی که متولد ۱۳۰۵ است از اسفند ۵۸ با حکم روح‌الله خمینی، عضو شورای نگهبان شد. او پس از درگذشت آیت‌الله خمینی با حکم علی خامنه‌ای در همه دوره‌های شورای نگهبان به عنوان یکی از شش فقیه این شورا حضور داشته و از سال ۱۳۷۱ تاکنون نیز «دبیر» این شورا بوده است.

شورای نگهبان از نهادهای عالی نظارتی در جمهوری اسلامی است و اعضای آن در مورد موضوع‌های مهم حاکمیتی از جمله انتخاب نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تصمیم‌گیری می‌کنند.

این شورا تفسیر قانون اساسی جمهوری اسلامی را نیز بر عهده دارد و همچنین تمامی مصوبات مجلس شورای اسلامی تنها پس از تایید «عدم مغایرت با موازین شرع و قانون اساسی» توسط شورای نگهبان، قابلیت ابلاغ و اجرا دارند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.