مولوی عبدالحمید کیست؟ از «منادی وحدت شیعه و سنی» تا منتقد سرسخت جمهوری اسلامی

0 10


مولوی عبدالحمید

منبع تصویر، jamaran.news – Khodabaksh Malmir

توضیح تصویر،

عبدالحمید اسماعیل‌زهی که به مولوی عبدالحمید شهرت دارد، در پی اعتراضات ۱۴۰۱ به شکل آشکار از راس قدرت در ایران انتقاد می‌کند

از روز هشتم مهر و در حالی که اعتراض‌های سراسری در ایران وارد سومین هفته خود شده بود، تیراندازی ماموران نظامی و امنیتی به مردم زاهدان بعد از نمازجمعه این شهر نام یک روحانی سرشناس سیستان و بلوچستان را به سرخط خبرها آورد؛ مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان. او نه تنها این حادثه را «جمعه خونین» زاهدان لقب داد، که با اظهار نظرهایش علیه حکومت و حتی رهبر جمهوری اسلامی به چهره‌ای خبرساز در کل ایران تبدیل شد.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی که به مولوی عبدالحمید شهرت دارد، در حالی طی هفته‌های اخیر به شکل آشکار از راس قدرت در ایران انتقاد می‌کند که خرداد سال گذشته بعد از حدود دو دهه حمایت مستقیم و غیرمستقیم از اصلاح طلبان، در انتخابات ریاست جمهوری از ابراهیم رئیسی کاندیدای اصلی جناح اصولگرایان حمایت کرد.

بعد از آن که شورای هم‌اندیشی اهل‌سنت ایران خرداد ۱۴۰۰ از آقای رئیسی حمایت کرد، دفتر مولوی عبدالحمید در اطلاعیه‌ای حمایت از «جمع‌بندی و بیانیه شورای هم‌اندیشی اهل سنت» را تایید کرد و از تماس تلفنی این نامزد انتخابات با او و «وعده‌های» ابراهیم رئیسی مبنی بر «اجرای عدالت و رفع مشکلات، تبعیض و نابرابری» خبر داد.

این اتفاق در حالی رخ داد که از سال ۱۳۷۶ به بعد، نامزدهای اصلاح طلب یا منسوب به اصلاح طلبان در استان سیستان و بلوچستان پیروز می‌شدند و خود مولوی عبدالحمید هم به شکل آشکار یا تلویحی از این کاندیداها حمایت می‌کرد. به همین دلیل حمایت او از ابراهیم رئیسی، حرکتی بر خلاف رویه سیاسی او در دو دهه پیش از آن تلقی شد. آقای اسماعیل‌زهی بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات به او تبریک گفت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.