ناتو با ارسال سامانه‌های ضدهوایی حمایت نظامی از اوکراین را افزایش می‌دهد

0 43وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو ، روز چهارشنبه ۲۰ مهر همزمان با ارسال سامانه‌های ضد هوایی حمایت خود از اوکراین را افزایش داده و اعلام کردند که حملات موشکی روزهای اخیر روسیه یکپارچگی و اتحاد آنها را تقویت می‌کند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در اجلاسی که با شرکت بیش از ۵۰ کشور، از جمله تمامی اعضای ناتو و اوکراین در شهر بروکسل برگزار شد ضمن محکوم کردن حملات موشکی و مرگبار روسیه به سراسر اوکراین گفت، «اهداف این حملات نظامی نبودند.»

وزیر دفاع آمریکا که در کنار همتای اوکراینی خود نشسته بود افزود:«تمام جهان بار دیگر کینه‌توزی و بی‌رحمی جنگ ولادیمیر پوتین را به چشم خود دید که منشاء آن تجاوزگری و نقض قوانین دوران جنگ است. ولی این حملات فقط عزم مردم اوکراین و اتحاد همه کشورهایی که حسن نیت دارند در سراسر جهان را تقویت کرده است.»

در حملات موشکی روسیه طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۱۹ نفر کشته، بیش از ۱۰۰ نفر مجروح و تعداد زیادی از زیر ساخت‌های انرژی و شبکه‌های انتقال برق در نقاط مختلف اوکراین تخریب شدند. به خاطر این حملات نیاز اوکراین به سامانه‌های ضد هوایی برای دفاع از شهرهای این کشور در اولویت قرار گرفته است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو حملات موشکی روسیه را نشانه‌ای از ضعف آن کشور در برابر ضد حمله‌های اوکراین طی هفته‌های اخیر و افزایش انتقادها از کرملین در روسیه توصیف کرد.

آقای استولتنبرگ افزود: «واقعیت این است که روسیه در جبهه‌های جنگ قادر به پیشروی نیست و در حال شکست است. ابتکار عمل با ارتش اوکراین است و پیروزی‌های مهمی به دست آورده است. در مقابل روسیه حملات وحشتناک و بی‌ملاحظه به اهداف غیرنظامی و زیرساخت‌های اوکراین را افزایش داده است.»

وزارت دفاع آلمان اعلام کرد که اولین محموله حامل چهار سامانه دفاع ضد هوایی «آی آو آی اس- تی» که از سوی این کشور ارسال شده به اوکراین رسیده است. وزیر دفاع آلمان این تسلیحات را «کمک بسیار مهمی برای مقابله اوکراین با حملات موشکی» توصیف کرد.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نخواست نامش در گزارش قید شود گفت تصمیم مربوط به ارسال این سامانه‌های ضد هوایی قبل از حملات موشکی اخیر روسیه اتخاذ شده و نشانه دیگری از تعهد کشورهای غربی به تامین دفاع ضد هوایی برای اوکراین است.

او افزود: «این واقعیت که روسیه از چنین قابلیتی برخوردار و حاضر است از آن برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی استفاده کند تعجب‌آور نیست.»

اجلاس نمایندگان کشورهای عضو ناتو اولین دیدار آنها پس از الحاق مناطق اشغالی اوکراین به روسیه و تهدیدهای ولادیمیر پوتین به استفاده از جنگ افزارهای تخریب گسترده بود. حملات خرابکارانه به خطوط انتقال گاز در بستر دریای بالتیک نیز هر چند هنوز مسئول آن مشخص نشده به تنش و تشدید اقدامات نظامی و امنیتی دو طرف منجر شده است.

ناتو روز سه‌شنبه هشدار داد که هرگونه تعرض و یا حمله‌ای به زیرساخت‌های حساس کشورهای عضو را «با قاطعیت» پاسخ خواهد داد.

ینس استولتنبرگ روز سه‌شنبه و در آستانه اجلاس بروکسل گفت حفاظت از زیرساخت‌های کشورهای عضو تقویت می‌شود و ناتو با تقویت حضور نظامی خود در دریای بالتیک و دریای شمال هم‌اکنون بیش از ۳۰ شناور نظامی همراه با حمایت هوایی و زیردریایی را در این مناطق مستقر کرده است.

او خاطرنشان کرد که ناتو تحرکات نیروهای هسته‌ای روسیه را با دقت زیر نظر دارد ولی تاکنون تغییری در آرایش این نیروها مشاهده نکرده است.

به گفته او، رزمایش‌های سالانه نیروهای ناتو که در آن نیروهای هوایی کشورهای عضو بدون مهمات واقعی عملیات استفاده از بمب‌های اتمی آمریکا در پایگاه‌های اروپایی را تمرین می‌کنند هفته آینده آغاز می‌شود.

آقای استولتنبرگ افزود: «لغو این رزمایش به دلیل جنگ در اوکراین پیام نادرستی خواهد فرستاد. هدف این رزمایش تضمین آمادگی، امنیت و ایمنی قابلیت‌های اتمی است و قدرت نظامی ناتو بهترین وسیله برای جلوگیری از تشدید تنش و جنگ است.»

روسیه همواره غرب را متهم کرده که با ارسال سلاح‌های پیشرفته و سنگین برای اوکراین مسئول تشدید جنگ است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.