ناتو «حمله سایبری ایران» به آلبانی را محکوم کرد

0 5سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «حمله سایبری ایران» به آلبانی را محکوم کرد و متعهد به افزایش توان دفاعی این کشور عضو ناتو مقابل حملات هکرها شد.

ناتو روز پنج‌شنبه ۱۷ شهریور با انتشار بیانیه‌ای گفت: «ما در پی حملات اخیر سایبری به زیرساخت‌های اطلاعات ملی آلبانی که بنابر گزارش‌های دریافتی از این کشور و متحدان‌مان، هکرهای مرتبط با جمهوری اسلامی پشت آن بوده‌اند، همبستگی خود را با دولت تیرانا اعلام می‌کنیم».

این بیانیه می‌افزاید: «ما چنین فعالیت‌های بدخواهانه‌ای که هدف آن اخلال و آسیب زدن به امنیت متحدمان و مختل کردن زندگی روزمره شهروندان آن است، را محکوم می‌کنیم».

آمریکا و بریتانیا نیز روز چهارشنبه حملات هکرهای «مرتبط با جمهوری اسلامی» به زیرساخت‌های آلبانی را به شدت محکوم کردند و تیرانا روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

ناتو در ادامه بیانیه خود متعهد شده است که از آلبانی برای تقویت قابلیت‌های دفاع سایبری خود به‌منظور مقابله و دفع چنین فعالیت‌های سایبری مخرب در آینده حمایت کند: «بازیگران بدخواه به دنبال تخریب زیرساخت‌های حیاتی ما، مداخله در خدمات دولتی، استخراج اطلاعات، سرقت مالکیت معنوی و ممانعت از فعالیت‌های نظامی ما هستند. متحدان متعهد به حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی خود، ایجاد انعطاف‌پذیری و تقویت دفاع سایبری خود هستند».

ناتو در ادامه بر ترویج امنیت فضای مجازی آزاد، باز، صلح‌آمیز و امن تاکید کرده و از همه کشورها خواسته است که به تعهدات بین‌المللی خود برای حفظ رویکرد مبتنی بر هنجارها در فضای سایبری احترام بگذارند.

آلبانی در سال ۲۰۰۹ عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شد.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی، روز چهارشنبه در یک سخنرانی ویدئویی کم‌سابقه گفت که به دیپلمات‌ها و کارکنان ایرانی دستور داده‌ است سفارت ایران را تعطیل کرده و ظرف ۲۴ ساعت کشور را ترک کنند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید دیپلمات‌های ایرانی در ساعات اولیه صبح روز پنج‌شنبه، پس از قطع روابط دیپلماتیک آلبانی با ایران، اسناد سفارت را قبل از ترک این کشور سوزاندند.

پلیس ضد تروریسم آلبانی ساعتی پس از این اقدام، ساختمان سفارت را تفتیش و بازرسی کردند.

تهران به نوبه خود اقدام آلبانی در قطع روابط دیپلماتیک را محکوم کرده، و «ادعاهای بی‌اساس» را دلیل این اقدام تیرانا دانسته است.

با استفاده از بیانیه ناتو، خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.