نامزدهای اسکار ۲۰۲۳؛ رقابت آسیایی‌ها و اروپایی‌ها در قلب هالیوود

0 9


  • علی مصلح
  • روزنامه‌نگار و منتقد فرهنگی

فیلم علمی-تخیلی «همه‌چیز همه‌جا در یک زمان» در گولدن گلوب هم به موفقیت‌هایی دست یافت

منبع تصویر، AGBO

توضیح تصویر،

فیلم علمی-تخیلی «همه‌چیز همه‌جا در یک زمان» در گولدن گلوب هم به موفقیت‌هایی دست یافت

هرچند تعداد نامزدی یک فیلم در جوایز اسکار تضمینی برای موفقیت نیست و همین دو سال پیش فیلم «مانک» ساخته دیوید فینچر با وجود بیشترین تعداد نامزدی -در ۱۰ رشته – فقط دو جایزه فنی گرفت، اما نمی‌توان انکار کرد کاندیداتوری فیلم مستقل «همه‌چیز همه‌جا در یک زمان» در ۱۱ رشته قابل توجه‌ترین نکته فهرست نامزدهای امسال است. از سوی دیگر سهم قابل توجه آثار سینمایی غیر آمریکایی در این لیست می‌تواند گرایش ادامه‌دار آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا را به نمایش بگذارد.

این گرایش ابتدا با ظهور جنبش‌ «می‌تو» در سال‌های اخیر به زنان سینماگر و فیلم‌های با محوریت زنان بهای بیشتری داد و در ادامه اقلیت‌های جنسیتی و نژادی را هم دربرگرفت. شعار انتقادی «اسکار بیش از حد سفید است» باعث شد که تعداد نامزدها و برندگان رنگین پوست در جوایز اسکار مدام بیشتر شود.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به عنوان برگزار کننده جوایز اسکار در چند سال اخیر تعداد اعضایش را بیشتر کرد و سهم بیشتری برای اقلیت‌ها و سینماگران خارجی درنظر گرفت تا به مطالبه «تنوع» مورد نظر فعالان اجتماعی پاسخ دهد.

هرچند که این فعالان معتقدند همچنان در صنعت سینمای آمریکا نابرابری وجود دارد و سفیدپوست‌ها و مردان در زمینه‌هایی مانند فرصت شغلی و دستمزد هنوز امتیازهای ویژه دارند. با غیبت کامل زنان در رشته بهترین کارگردانی اسکار امسال احتمالا این بحث‌ها دوباره بالا خواهد گرفت. در میان ۱۰ فیلم کاندیدا شده برای اسکار بهترین فیلم هم فقط نام یک کارگردان زن دیده می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.