نامه نماینده ایران در سازمان ملل برای توجیه حملات سپاه به خاک اقلیم کردستان

0 46دو هفته پس از حملات سنگین موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به خاک اقلیم کرد در شمال عراق، دولت جمهوری اسلامی ایران در نامه به سازمان ملل متحد ادعا کرد که «ناگزیر به استفاده از نیروی نظامی شده است».

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز چهارشنبه، ۲۰ مهر، در نامه به رئیس نوبتی شورای امنیت نوشت در پی «بی‎‌توجهی به هشدارها (از سوی اقلیم کرد عراق) و اعتراضات مکرر (از سوی ایران)»، جمهوری اسلامی ایران «انتخابی جز اعمال حق خود و پاسخ متناسب به حملات تروریستی نداشت».

در حملات سنگین اخیر موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی که دست‌کم هشت روز ادامه یافت، حداقل ۱۳ نفر، از جمله یک بانوی باردار کشته شدند. یکی از کشته‌ها نیز یک شهروند ایرانی کرد بود که تابعیت آمریکا را هم داشت.

یکی از ۵۸ مجروح این حملات رسول محمود، خبرنگار رادیوفردا در اقلیم کرد بود که در موج دوم حملات در روز ششم مهر زخمی شد.

دولت بغداد و اقلیم کرد به جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده، و از جمله بیانیه وزارت خارجه عراق حملات جمهوری اسلامی ایران را «جنایتی که نشانگر ادامه نقض حاکمیت ملی عراق است» نامید.

با این حال، جمهوری اسلامی ایران در نامه خود اذعان کرده که این حملات را در پی «اقدامات مخرب و آشوب‌زا» در دوره اخیر انجام داده است.

آن‌چه حکومت ایران «اقدامات مخرب و آشوب‌زا» نامیده، اعتراضات مردم ایران در پی مرگ مهسا امینی، دختر کردستانی، در بازداشت «پلیس امنیت اخلاقی» نیروهای انتظامی است که از روز ۲۶ شهریور در شهرهای سقز و سنندج در استان کردستان آغاز شده و کماکان ادامه دارد.

جمهوری اسلامی ایران در نامه‌اش با ذکر نام احزابی مانند «حزب دموکراتیک کردستان»، «کومله»، «پژاک» و «پاک» در اقلیم شمال عراق نوشته است که این گروه‌ها از خاک عراق برای «حملات تروریستی و مسلحانه علیه شهروندان و زیر ساخت‌های اساسی ایران استفاده می‌کنند».

گروه‌های کرد ایرانی مخالف حاکمیت جمهوری اسلامی و همچنین دولت خودگردان در اقلیم کرد عراق تاکید دارند که گروه‌ها و احزاب کرد ایرانی در خاک اقلیم حضور مسلحانه یا پایگاه آموزشی ندارند.

خالد عزیزی، سخنگوی «حزب دموکراتیک کردستان» این هفته در واشینگتن گفت که حضور مسلحانه نیروهای حزب او تنها در نزدیک‌ترین نقاط مرزی با ایران است، نه در اقلیم عراق.

جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته شدیدترین سرکوب را علیه مردم در شهر سنندج، مرکز استان کردستان، اعمال کرده است.

نهادهای حقوق بشری در آمار کشته‌ها و مجروحان اعتراضات ۲۷ روز اخیر، تاکید دارند که هنوز شمار حقیقی کشته‌های مناطق کردنشین در دست نیست و ممکن است تعداد تلفات این هفته سنندج بسیار زیاد باشد.

هشتگ سنندج در روزهای اخیر ده‌ها هزار بار در توییتر با درخواست کمک اضطراری از جامعه جهانی نسبت به سرکوب مردم در سنندج منتشر شد.

توسل حاکمیت تهران به حضور نیروهای مسلح کرد در خاک اقلیم کرد برای توجیه حملات سپاه پاسداران به اقلیم کرد در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در روزهای اعتراضات جاری، مردم زاهدان را نیز مانند سنندج به‌شدت سرکوب کرد، در حالی که نیروهای مسلحی در آن سوی مرزهای سیستان و بلوچستان را متهم نکرده بود.

برخی از تحلیلگران امور ایران در روزهای اخیر ارزیابی کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران با حملات سنگین به مقرهای احزاب در اقلیم کرد و در ادامه، با مستقر کردن شمار زیادی نیرو و تجهیزات سنگین نظامی در نزدیکی مرزها، از جمله در مرز بانه، برنامه‌ریزی کرده که جنگی با احزاب مسلح کرد را کلید بزند تا با آن شاید از فشار اعتراضات رهایی یافته و از جمله توجیه کند که کشور فعلا در شرایط جنگی قرار گرفته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.