«ناپدید شدن» دوچرخه‌سوار ایرانی در گلاسکو، پس از مسابقات جهانی

0 14فدراسیون دوچرخه‌سواری ایران می‌گوید محمد گنج‌خانلو در مسابقات جهانی اسکاتلند، با جمع‌آوری وسایل خود و بدون اطلاع فدراسیون، «شبانه هتل را ترک کرده است».

گنج‌خانلو که پارسال در ماده استقامت بازی‌های کشورهای اسلامی موفق به کسب مدال طلا شد، طبق ادعای فدراسیون دوچرخه‌سواری ایران، با خروجش از هتل «موجب نگرانی خانواده‌اش شده است».

رئیس این فدراسیون افزود: «گذرنامه گنج‌خانلو در اختیار ما قرار دارد و امیدواریم اتفاق خاصی نیفتاده باشد. موضوع از طریق وزارت ورزش و وزارت خارجه به کاردار ایران اطلاع داده شده و امیدواریم به ایران برگردد.»

آخرین پست گنج‌خانلو در صفحه اینستاگرامش که چهار روز قبل منتشر شده، حاوی اشاره به مشکلات صدور روادید، تأخیر در رسیدن به گلاسکو، و قدردانی از رئیس فدراسیون برای از دست ندادن مسابقات است.

او هنوز دربارۀ دلایل تصمیم خود مبنی‌بر «ترک هتل» محل اقامت ورزشکاران اظهارنظر نکرده است.

نارضایتی ورزشکاران، فرار از هتل محل اقامت تیم ملی و درخواست پناهندگی، به اتفاقی رایج در ورزش ایران بدل شده‌است؛ به گونه‌ای که حتی دریافت وثیقه‌های سنگین هم مانع از خروج گسترده ورزشکاران زن و مرد نمی‌شود.

آخرین اخبار سایت فدراسیون دوچرخه‌سواری درباره گنج‌خانلو قبل از اعزام به اسکاتلند، به مشکلات صدور روادید اختصاص داشت.

این فدراسیون با قطع امید از اعزام گنج‌خانلو نوشته بود: «یک روز قبل از شروع مسابقات، طبق سنوات گذشته به علت کارشکنی سفارت انگلستان ویزای نمایندگان کشورمان صادر نشد تا این فرصت برای رکاب‌زن ایران از دست برود.»

اما با گذشت پنج روز از آغاز مسابقات و با دخالت اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، روادید گنج‌خانلو و رئیس فدراسیون صادر شد و آن‌ها بلافاصله راهی اسکاتلند شدند.

گنج‌خانلو رقابت استقامت جاده را از دست داد اما در تایم تریل انفرادی، بین ۷۸ رکاب‌زن که مسافتی حدود ۴۸ کیلومتر را طی کردند، در جایگاه ۶۶ جهان قرار گرفت.

رسول اسدی هاشم کندی، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری، در حالی عازم اسکاتلند شد که نشست کنگره جهانی را از دست داده بود. عکس‌ مشترک او با دوچرخه‌سواری که هتل را ترک کرده، در سایت فدراسیون منتشر شده است.

خبرگزاری حکومتی مهر با انتقاد از هاشم کندی نوشته است:‌ «فقط یک ورزشکار مرد عازم این مسابقات شده و رئیس فدراسیون نیز طبیعتاً کاری جز همراهی او نداشت. خبر ناپدید شدن این ورزشکار، به نظر می‌رسد فرار رو به جلوی فدراسیون باشد.»

فرانک پرتوآذر دیگر نماینده ایران در این مسابقات، در رقابت‌های کوهستان رکاب زد و بین ۶۴ رکاب‌زن در رده پنجاه‌ و ششم قرار گرفت. پرتوآذر چهل روز دیگر در بازی‌های آسیایی هانگژو نیز رقابت خواهد کرد.

رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری به خبرگزاری ایسنا گفته است: «فکر نمی‌کردم گنج‌خانلو هتل را ترک کند چون بازی‌های آسیایی هانگژو را در پیش داشت. برای او دوچرخه سفارش داده بودیم. در هر صورت کارش درست نبود. ما را نگران کرده. ویزای شش‌ماهه دارد. می‌توانست بیاید و بعداً خودش برگردد. واقعاً این کارش معنی نداشت.»

گنج‌خانلو که عضو باشگاه سپاهان اصفهان است، دوره قبلی بازی‌های آسیایی به میزبانی اندونزی، در جایگاه چهارم ماده اومنيوم قرار گرفت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.