نخستین جلسه طرح استیضاح جو بایدن در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا آغاز شد

0 7


جو بایدن

منبع تصویر، Getty Images

جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را در دست دارند نخستین جلسه رسیدگی به مبانی طرح استیضاح جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور را از امروز – پنجشنبه ۲۸ سپتامبر – آغاز می‌کنند.

این طرح با تمرکز بر فعالیت‌های اقتصادی و مالی هانتر بایدن متمرکز است چرا که فرضیه طرح استیضاحی که جمهوری‌خواهان پیش گرفته‌اند این است که کارهای تجاری هانتر بایدن در داخل و به ویژه خارج از آمریکا ممکن است به طور غیرقانونی و در صورت اطلاع یا نفع بردن پدرش، سوء استفاده از قدرت برای یک مقام دولتی محسوب شود.

جلسه امروز همراه خواهد بود با احضار و استماع شهودی چون مقام‌های فعلی و سابق دولت، وکلا و کارشناسان حقوق و مالی که گفته‌های آنها به نمایندگان کمک خواهد کرد تا دریابند آیا بستر حقوقی و قانونی برای جلو بردن طرح استیضاح ریاست‌جمهوری وجود دارد و اگر هست، آن چیست.

رسانه‌های آمریکا از استادید دانشگاهی خبره حقوق و قانون اساسی و چند مقام سابق دولت دونالد ترامپ به عنوان شهودی که امروز در کنگره به سوالات نمایندگان پاسخ خواهند داد، یاد کرده‌اند.

کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان که قدرت احضار و تحقیق درباره هرگونه احتمال تخلف و قانون‌شکنی از سوی ارگان حکومتی را دارد، در این جلسه بنا دارد با دعوت از کارشناسان حقوقی و بررسی شواهد و مدارکی که تاکنون به دست آن رسیده، به دنبال محک زدن این فرض برود که آیا جو بایدن و پسرش هانتر در روابط تجاری و کسب ثروت، مرتکب فساد و قانون‌شکنی که به منافع عمومی مردم آمریکا صدمه زده شده‌اند یا خیر.

جیمز کامر، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت کنتاکی، که دبیر جلسه امروز در مجلس نمایندگان خواهد بود در بیانیه‌ای هدف اصلی این جلسه را چنین توصیف کرده است: «ما مدارک و شواهدی که تاکنون به دست آمده را با خبرگان حقوقی و مالی بررسی خواهیم کرد تا ببینیم آیا بایدن‌ها برای کسب درآمد میلیونی خود از منافع آمریکا هزینه کرده‌اند».

هیچ‌کدام از احضارشدگان به جلسه امروز مستقیما در تحقیقات مجلس نمایندگان برای استیضاح آقای بایدن درگیر نبوده‌اند. اسامی این افراد چنین اعلام شده؛ جاناتان تورلی، استاد حقوق دانشگاه جورج واشنگتن؛ بروس دابینسکی، حسابرس؛ الین اوکانر، دستیار سابق وزیردادگستری در دولت دونالد ترامپ و مایکل گرهارت، استاد دانشگاه کارولینای شمالی، که این نفر آخر از سوی دموکرات‌ها دعوت شده و انتظار می‌رود در مخالفت با مبانی قانونی اتهام‌های جو بایدن موضع بگیرد.

اگر چه این جلسه نخستین گام در روند مفصل تحقیقات برای جلو بردن طرح استیضاح است و به نظر نمی‌رسد توجه رسانه‌ای خاصی به خود جلب کند اما می‌تواند مسیر این تحقیقات و نقشه راه جلسات بعدی را مشخص کند.

جمهوری‌خواهان برای تصویب نهایی طرح استیضاح جو بایدن تنها به موفقیت در یک رای‌گیری ساده در صحن مجلس نمایندگان نیاز دارند اما همین حالا هم برخی از چهره‌های میانه‌رو این حزب می‌گویند بستر و بنیان این اتهامات به قدری مستحکم نیست که بتوان امیدوار بود در فاصله نزدیک به جایی برسد.

در صورت تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است، این طرح تقدیم مجلس سنا خواهد شد تا رسما جلسه استیضاح را برگزار کند.

در این صورت، مجلس سنا که اکثریت آن با دموکرات‌هاست باید پس از برگزاری جلسات استیضاح به توافق دست‌کم دو سومی سناتورها برای برکناری جو بایدن برسد تا رسما کلید کاخ‌سفید را از رئیس جمهوری پس بگیرد.

آغاز تحقیق و بررسی طرح استیضاح جو بایدن را حدود دو هفته پیش کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان اعلام کرد.

آقای مک‌کارتی روز ۱۲ سپتامبر گفت این فرآیند بر اتهامات «سوءاستفاده از قدرت، فساد و دخالت در روند قضایی» علیه رئیس‌جمهوری آمریکا متمرکز خواهد بود.

جمهوری‌خواهان از سال گذشته که کنترل مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را در دست گرفته‌اند تحقیقات مختلفی علیه جو بایدن و دولت دموکرات حاکم بر کاخ‌سفید ترتیب داده‌اند.

این تحقیق و تفحص‌ها تاکنون به نتایج قابل توجهی نرسیده است و اکثر آنها بر اتهامات فساد هانتر بایدن، پسر رئیس جمهوری آمریکا متمرکز بوده است.

بیشتر بخوانید:Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.