نرخ تورم سالانه در آرژانتین برای اولين بار پس از سه دهه به بالای ۱۰۰ درصد رسید

0 4مرکز آمار آرژانتین روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در این کشور به ۱۰۲.۵ درصد در ماه فوریه رسید. این نخستین بار از سال ۱۹۹۱ است که نرخ تورم سالانه در آرژانتین از مرز ۱۰۰ درصد عبور می‌کند.

براساس آمارها، بهای کالاهای مصرفی در ماه فوریه ۶.۶ درصد و از آغاز سال نو میلادی تاکنون ۱۳.۱ درصد افزایش یافته است.

آمارهای دولتی نشان می‌دهند که آرژانتین در سال‌های اخیر یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در جهان را داشته است و در سال ۲۰۲۲ نیز نرخ تورم در این کشور به مرز ۹۵ درصد رسیده بود.

در دو سال قبل از آن نیز روی هم رفته نرخ تورم در این کشور بیش از دو هزار درصد بوده است.

آرژانتین از سال‌ها پیش دچار یک بحران اقتصادی شدید بوده و در ۱۲ سال گذشته نرخ تورم سالانه در این کشور دو رقمی بوده است.

دولت آرژانتین اعلام کرده که قصد دارد نرخ تورم در سال جاری میلادی را در حد ۶۰ درصد مهار کند. اما اقدامات دولت در دو سال گذشته برای مهار تورم، باعث شده است که قدرت خرید و ارزش اندوخته‌های مردم و همچنین احتمال پیروزی دولت فعلی در انتخابات زودرس در پایان سال جاری میلادی به شدت کاهش یابد.

دولت چپ میانه به ریاست‌جمهوری آلبرتو فرناندز دسامبر گذشته با شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی و مواد بهداشتی در مورد ثابت نگه‌داشتن بهای حدود دو هزار کالا و تعیین سقف چهار درصد برای افزایش قیمت ماهانه ۳۰ هزار کالای دیگر تا ماه مارس امسال به توافق رسید.

به گفته کارشناسان، یکی از عوامل مهم افزایش شدید قیمت مواد غذايی در آرژانتین صادرات حجم قابل توجهی از غلات و سایر اقلام اساسی محصول این کشور است.

تحت تاثیر بحران مواد غذایی در دو سال گذشته، تولیدکنندگان آرژانتینی ترجیح می‌دهند محصولات خود را به بهای گزاف‌تری به خارج صادر کنند و دولت به رغم تلاش‌های مکرر برای وضع مقررات جدید نتوانسته است که صادرات این اقلام را کاهش دهد.

طبق ارزیابی‌های رسمی که اواسط سال ۲۰۲۲ منتشر شد بیش از ۳۶ درصد از جمعیت ۴۷ میلیونی آرژانتین در فقر و حدود ۲.۶ میلیون نفر در فقر شدید زندگی می‌کنند.

اقتصاد آرژانتین از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ دچار رکود بود ولی در سال ۲۰۲۱ نرخ رشد اقتصادی این کشور به بالای ۱۰ درصد رسید و در سال ۲۰۲۲ نیز بالای پنج درصد بوده است. طبق پیش‌بینی بانک جهانی، نرخ رشد اقتصادی آرژانتین در سال جاری حدود دو درصد خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه گفت با دولت آرژانتین در مورد بازبینی چهارمین یک بسته کمک مالی به این کشور به ارزش ۵.۳ میلیارد دلار به توافق رسیده است.

با احتساب این رقم حجم کمک مالی صندوق بین‌المللی پول براساس توافقی که در مارس ۲۰۲۲ با دولت آرژانتین صورت گرفت، به ۲۸.۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.