نشر دانشنامه زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان به خط سیریلیک

0 19


دانشنامه زبان تاجیکی، توسط معظم دلاورف و فریدون محمدالله و عابد شکورزاده، سه پژوهشگر تاجیک تهیه شده است
توضیح تصویر،

دانشنامه زبان تاجیکی، توسط معظم دلاورف و فریدون محمدالله و عابد شکورزاده، سه پژوهشگر تاجیک تهیه شده است

«دانشنامه زبان تاجیکی» به تعداد ۵۰۰ نسخه که رویدادی «مهم» برای اهل ادب و هواخواهان فرهنگ و زبان تاجیک‌ها در ورارود (ماوراءالنهر) ارزیابی می‌شود، در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، چاپ و منتشر شده است. این کتاب توسط معظم دلاورف و فریدون محمدالله و عابد شکورزاده، سه پژوهشگر تاجیک، تهیه شده است که از پژوهشگران دایرةالمعارف ملی تاجیک هستند. سردبیر این دانشنامه نور‌محمد امیرشاهی، رئیس دایرةالمعارف ملی تاجیک است.

«دانشنامه زبان تاجیکی» در تجربه فرهنگ‌نگاری تاجیک‌ها نخستین قاموسی است که روند زبان‌شناسی تاجیک را در حدود تقریباً یکصد سال بازتاب می‌دهد.

تاریخچه نشر «دانشنامه زبان تاجیکی»

توضیح تصویر،

معظم دلاورف، یکی از مولفان دانشنامه زبان تاجیکی

«دانشنامه زبان تاجیکی» در قلمرو زبان و ادب فارسی نخستین دایرةالمعارف مربوط به این زبان است و ایده تألیف آن در آغاز دهه ۱۹۸۰ به میان آمده بود یکسال پس از آنکه پژوهشگران پژوهشگاه زبان روسی «وینوگرادوف فرهنگستان علوم روسیه»، درهمکاری با دانشمندان روسی‌پژوه برجسته که در دیگر مؤسسه‌های علمی و آموزشی روسیه و خارج از آن کار می‌کردند، دانشنامه «زبان روسی» را تهیه کردند و به چاپ رساندند. دانشنامه «زبان روسی» با تکمیل و ویرایش جدید بارها بازنشر شده است. بار آخر این کتاب در سال ۲۰۱۹ چاپ مجدد شده بود.

در قلمرو اتحاد شوروی پیشین با  تاسی از محققان روس، تنها  در دو جمهوری دیگر – اوکراین و بلاروس – چنین قاموس‌هایی تهیه و نشر شده است. «دانشنامه زبان اوکراینی» از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۳ سه بار چاپ شده است و «دانشنامه زبان بلاروسی» سال ۱۹۹۴ به نشر رسیده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.